Leksykon kosmetyczny. Dimethicone – wszystko o popularnym w kosmetykach składniku.

Coraz częściej pojawia się wiele kampanii przestrzegających przed składnikami zawartymi w kosmetykach. Dotyczą one zarówno tych do pielęgnacji włosów, jak i ciała. Stąd powstał też nasz „Leksykon kosmetyczny„, aby przybliżyć kolejno składniki stosowane we wszelakich produktach. Dimethicone to właśnie jeden z kontrowersyjnych składników. Inaczej zwany Polidimetylosiloksan, należy do grupy silikonów. Poznaj go dzięki naszemu artykułowi już dziś.

blond koczek

Inne nazwy tego składnika to: Dimethicone Copolyol, Polydimethylsiloxane, Dimethyl Silicone,Methyl Polysiloxane,  Highly Polymerized Methyl Polysiloxane, Silicone L-45, Dimetikon, Polidimetylosiloksan (PDMS).

Dimethicone – przyjazny silikon

Jest polimerem silikonowym otrzymywanym z krzemionki. Należy do gatunku silikonów przyjaznych,  które jeśli przynajmniej raz na tydzień usuwane są z powierzchni włosów lub skóry przy pomocy lekkiego środka myjącego, nie kumulują się, pozwalając włosom swobodnie oddychać.

92,99
82,99

Dimethicone, to zaraz obok Cyclopentasiloxane, Dimethiconolu i Amodimethicone, jeden z najczęstszych składników odżywek do włosów, masek regenerujących włosy, olejków ochronnych i preparatów do pielęgnacji twarzy i ciała.

Właściwości Dimethicone

Dimethicone charakteryzuje się doskonałą absorpcją wody i silnym działaniem nawilżająco-wygładzającym. Jest to składnik, który doskonale pomaga rozprowadzać na włosach inne substancje kondycjonujące, zawarte w używanym  przez nas kosmetyku. Dimethicone nie powoduje przetłuszczania ani uczucia lepkości, choć znany jest z właściwości silnie nabłyszczających włosy. Zdecydowanie ułatwia rozczesywanie zarówno włosów mokrych, jak i suchych. Dodatkowo przeciwdziała splątywaniu się włosów oraz ich elektryzowaniu się.

Dimethicone charakteryzuje się odpornością zarówno na działanie temperatury, jak i wody (dlatego potrzebuje do zmycia lekkiego detergentu). Zawarty w kosmetykach do pielęgnacji ciała i twarzy ułatwia rozsmarowywanie produktu, zmniejsza lepkość i tłustość oraz zapobiega pienieniu się. Należy do składników komedogennych, czyli takich, które mają działanie zatykające pory na skórze. Co za tym idzie, przy długotrwałym stosowaniu może powodować wypryski czy stany zapalne.

Dimethicone, jak każdy silikon z tej rodziny, może powodować podrażnienia jedynie na skórze osób alergicznych, posiadających bardzo wrażliwą i skłonną do alergii cerę. Osoby posiadające skórę trądzikową czy alergiczną powinny unikać tego składnika w swoich kosmetykach.

Podsumowując – główne funkcje dimethicone:

 • Zapobieganie pienieniu się
 • Przeciwdziałanie elektryzowaniu
 • Wygładzenie włosów
 • Ułatwienie rozczesywania
 • Zapobieganie utracie wody
 • Poprawa właściwości sensorycznych kosmetyku
 • Emolient
 • Działanie ochronne przed czynnikami zewnętrznymi

Dimethicone – w jakich kosmetykach go znajdziemy?

Dimethicone znajdziesz w większości kosmetyków do pielęgnacji włosów. Tutaj podamy tylko kilka przykładowych. Są to:

163,99
81,99
41,99
160,99
99,99
135,99

Składnik ten stosowany jest również w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała takich jak: podkłady, kremy z filtrami UV, balsamy czy kremy do twarzy.

Dimethicone

Innym składnikiem, który często jest mylony z Dimethicone jest Beheonoxy Dimethicone. Co to za składnik? Oto parę słów o nim.

Beheonoxy Dimethicone należy do gatunku silikonów lekkich, czyli łatwo usuwalnych za pomocą łagodnych środków myjących. Stosując kosmetyki z dodatkiem Beheonoxy Dimethicone, nie musisz używać do ich zmycia sulfatów, które dodatkową wysuszają włosy uwrażliwione.

Ten delikatny silikon do włosów posiada ogromną zaletę – mianowicie nie tworzy na ich łodygach nieprzepuszczalnej warstwy, przez co włos może normalnie oddychać. Z tego powodu występuje najczęściej w preparatach do stylizacji włosów oraz odżywkach i maskach pielęgnacyjnych, rzadko zaś w szamponach do włosów.
Silikon wygładza włosy puszące się i łamliwe, zapobiegając ich dalszemu uszkodzeniu. Jeśli natkniesz się na Beheonoxy Dimethicone w składzie swoich kosmetyków do włosów (serum, olejek, odżywka lub maska) możesz używać do mycia czupryny szamponów pozbawionych siarczanów. Szczególnie, gdy Twoja fryzura skłonna jest do podrażnień i przetłuszczania, a włosy są uwrażliwione i wypadają.

Silikony – stosować czy nie?

Tak jak jest wiele opinii na temat wszelakich składników do włosów, tak samo jest wiele opinii na temat silikonów i ich zastosowania w kosmetykach. Silikony to składniki, które doskonale wygładzają włosy i to w sposób natychmiastowy. Osoby mające włosy puszące się, trudne do ułożenia będą zadowoleni z efektu jaki uzyskają po zastosowaniu kosmetyku z ich zawartością. Oczywiście, można im zarzucić, że oblepiają włosy. W celu ich zmycia czasem potrzeba silnych substancji. Powinny je zatem stosować osoby, których włosy się puszą, są niesforne lecz też takie, które nie potrzebują mocnej regeneracji czy nawilżenia. Warto również stosować produkty z silikonami zamiennie z innymi odżywkami, maskami, aby nie obciążyć zanadto włosów.

Silikony zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych również powinny być stosowane przez osoby, które nie mają wrażliwej, alergicznej skóry. Kosmetyki zawierające silikony doskonale sprawdzają się jako ochrona naszej skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Przykład: krem do rąk zawierający silikony doskonale się sprawdzi w przypadku dłoni narażonych na mróz czy detergenty. Natomiast w przypadku dłoni suchych lepsze efekty przyniesie krem bez zawartości silikonów.

Dobrze, że rośnie świadomość konsumentów dotycząca poszczególnych składników zawartych w produktach, zarówno do pielęgnacji włosów jak i ciała.  Dzięki temu, możemy poznać ich funkcje, ale również wady i zalety. A to daje nam szerokie pole manewru jeśli chodzi o wybór kosmetyków. Możemy świadomie podchodzić do wyboru kosmetyków. Nie zapominajmy, że każdy składnik, który należy do grupy silikonów posiada swoje słabe jak i mocne strony. Dimethicone to składnik, który doskonale wygładza włosy i przeciwdziała elektryzowaniu, zaś w przypadku osób posiadających skórę wrażliwą może powodować podrażnienia. Tak samo jak inne silikony zawarte w kosmetykach. Ważne, aby wybierając je pamiętać o  tym, jaki mamy rodzaj włosów, jaką mamy cerę i na czym nam zależy. Bądź świadomym konsumentem i wybierz kosmetyk odpowiedni dla siebie.

 Jedna odpowiedź do “Leksykon kosmetyczny. Dimethicone – wszystko o popularnym w kosmetykach składniku.”

 1. Mun pisze:

  Substancje „kondycjonujące”???? Czy tam już ktoś do reszty upadł na głowę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *