Wypadanie włosów jesienią – jak temu zapobiec?

Gdy sukcesywnie gubimy włosy, walka o ich zachowanie staje się częścią życia codziennego, nierzadko przeradzając się w chorobliwą obsesję. Liczenie pojedynczych włosów, baczne oglądanie sitka w łazience, czy mierzenie obwodu swego kucyka, to tylko niektóre z zachowań towarzyszących temu zjawisku. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn problem wypadania włosów to nie problem zdrowotny, ale też zjawisko estetyczne, które silnie osłabia pewność siebie. Dziś o tym jak skutecznie dbać o włosy i skórę głowy, podczas ich sezonowego,  jesiennego wypadania.

Wypadanie włosów jesienią

fot. © Pajmon.com Małgorzata Bielecka

Mycie włosów

Wypadanie włosów jesieniąMimo, że wypadanie włosów jesienią to problem sezonowy, porównywalny zwykle do opadania liści z drzew lub linienia zwierząt na jesień, to jednak wielu spędza sen z powiek. Warto przeczekać ten czas dostosowując swą pielęgnację do rytmu przyrody, zamiast obserwować biernie, jak gubimy włosy po całym domu. Mycie włosów to pierwszy etap ich wzmacniania, gdy możemy wspomóc skórę głowy dobierając staranniej kosmetyki pielęgnacyjne. Na co zwracać uwagę przy wyborze szamponu na jesień? Wybierajmy szampony łagodniejsze niż zwykle, które nie podrażniają dodatkowo skóry głowy, hipoalergiczne, szampony organiczne lub wzmacniające włosy dzięki dodatkowi określonych dodatków czynnych. Skórę głowy myjemy energiczniej niż zwykle, starając się wykonywać staranny masaż stymulujący cebulki.

Wypadanie włosów jesieniąWypadanie włosów jesieniąWypadanie włosów jesienią

Polecamy szampon Amargan Cleanser, bez dodatku siarczanów i parabenów, łagodzący skórę głowy, dzięki zawartości oleju arganowego, szampon organiczny John Masters Organics Bare, z dodatkiem wiesiołka, jojoby i certyfikowanych ekstraktów roślinnych oraz szampon Alterna SeaSilk Caviar Clinical, który delikatnie oczyszcza, dodaje objętości i wzmacnia włosy, zmniejszając zawartość DHT w sebum skóry głowy. Pamiętaj: nie licz włosów, które wypadną! To częsta przypadłość wielu z nas, która wzmaga stres, a ten z kolei potęguje wypadanie. Stare włosy i tak muszą wypaść, ustępując miejsce nowym.

Kuracje i odżywki wzmacniające

Wypadanie włosów jesieniąJeśli masz delikatne, słabe lub rzadkie włosy, musisz koniecznie poprawić ukrwienie skóry głowy, wzmocnić cebulki włosów oraz zapobiec plątaniu się włosów. Każdy rodzaj wypadania, nawet okresowego osłabi ich kondycję, potęgując zjawisko przerzedzenia czupryny. Czego szukać w jesiennych odżywkach i kuracjach wzmacniających włosy? Mogą to być zarówno związki roślinne, jak i substancje chemiczne, hamujące wypadanie włosów. Należą do nich: wzmacniający włosy wyciąg z chmielu, pokrzywy, skrzypu, czarnej rzepy lub jojoby, wyciąg z wiesiołka lub bambusa, co wzmaga produkcję kreatyny, olej arganowy lub aloes nawilżający podrażnioną skórę oraz różeniec górski, który regeneruje i wzmacnia macierz włosów. Substancje te znajdziesz zarówno w szamponach, jak i odżywkach do słabych włosów. Kuracje wzmacniające włosy mogą też zawierać syntetyczne związki chemiczne oraz witaminy, jak biotynę, aminexil, minoxidil, witaminy z grupy B, witaminę C, cynk, kwasy Omega, czy taurynę. Kuracje działają zawsze silniej niż szampony, czy odżywki, bowiem oddziałują bezpośrednio na korzeń włosów, dostarczając im czynnych substancji odżywczych w bardzo skoncentrowanej formie. Ważną częścią kuracji skóry głowy jest zawsze masaż, który ułatwia wchłanianie związków aktywnych. Jesienne odżywki do włosów powinny przede wszystkim ułatwiać rozczesywanie, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko mechanicznego uszkodzenia i wypadania włosów. Warto zainwestować jesienią nie tylko w maskę, ale też w olejek do włosów lub odżywkę bez spłukiwania, które przyspieszą odbudowę włókien keratynowych słabych włosów.

Wypadanie włosów jesieniąWypadanie włosów jesieniąWypadanie włosów jesienią

Polecamy spray przeciw wypadaniu włosów Kérastase Stimuliste, kurację Alterna SeaSilk Caviar Clinical zagęszczającą włosy słabe i wypadające oraz maskę Joico Revitaluxe odmładzającą macierz włosa. Pamiętaj, że proces wzmocnia włosów musi trwać w czasie! Jeśli nie nie zniechęcisz się po tygodniu kuracji, pierwsze rezultaty powinny przyjść już po miesiącu.

O jesiennej stylizacji i diecie dla włosów słabych w następnym artykule!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *