Jak myć włosy przetłuszczające się?

Zwykle mycie skóry głowy i włosów może mieć ogromne znaczenie w wypadku nadmiernego ich wypadania. Do dziś funkcjonuje pogląd, że włosy lepiej jest „przenosić”, co oznacza przetrzymanie ich jak najdłużej bez mycia. Owszem, raz na jakiś czas można to zrobić, jednak przetłuszczająca się skóra głowy powoduje więcej szkód niż pożytku. Szczególnie dotyczy to osób z nasilonym łojotokiem i wydzielaniem sebum. Nieoczyszczona odpowiednio skóra głowy może prowadzić do rozrostu szkodliwych mikroorganizmów, mogą pojawić się problemy z łupieżem tłustym, a zalegająca warstwa sebum zamiast przyzwyczaić skórę głowy do rzadszego mycia włosów, nasila ich wypadanie. Dziś o tym, dlaczego łój powoduje nadmierne wypadanie włosów i jak sobie radzić z tym zjawiskiem. Mycie włosów przetłuszczających się jest niestety problematyczne.

mycie włosów tłustych

fot. © photl.com

Tłuste włosy a DHT

Czynnikiem odpowiedzialnym za nadmierne wypadanie włosów są męskie hormony płciowe zwane androgenami, wytwarzane przez jądra, korę nadnerczy oraz jajniki. Stąd wywodzi się nazwa: łysienie androgenowe, które w równym stopniu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety z zaburzonym poziomem przetworzonego testosteronu. Androgeny oprócz osłabienia i miniaturyzacji mieszka włosowego powodują zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, a co za tym idzie nasilenie łojotoku oraz wypadania włosów. DHT, czyli Dihydrotestosteron (metabolit testosteronu powstający przy udziale enzymu 5 alfa reduktazy) jest pochodną męskiego hormonu testosteronu i wrogiem numer jeden naszych mieszków włosowych. To właśnie enzym 5 AR przemienia testosteron w silniejszy i szkodzący włosom dihydrotestosteron (DHT).

Oleisty łój na skórze głowy zawiera szkodliwe dla włosów DHT, powodując zmniejszanie ilości tlenu dostarczanego bezpośrednio do mieszków włosowych i osłabienie włosów. Tlen to podstawa dla sprawnego funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Stres także pogarsza stan włosów, wymuszając na organizmie produkowanie większej ilości hormonów. To powoduje jeszcze większą wrażliwość na testosteron i zwiększone wydzielanie łoju. Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy nie doprowadzaj do ich nadmiernego przetłuszczania, bo to czynnik wzmagający ich osłabienie. Geny, stres, brak równowagi hormonalnej i regularne przetrzymywanie warstwy sebum na skórze głowy to dobra droga do łysienia androgenowego. Oczywiście nie każde przetłuszczanie włosów to wyrok. Jednak, gdy Twoje włosy nagminnie wypadają, przerzedzają się i nie rosną nowe,  pora na radykalne działania z udziałem lekarza.

Mycie włosów przetłuszczających się

loreal_pure_resource

Zapewne nie tylko ja doświadczyłam zjawiska, że im dłużej przetrzymuję swoje włosy, tym więcej ich wypada podczas mycia. Zdecydowanie mniejszą ich ilość tracę, gdy myję włosy co drugi dzień, niż raz na 4 lub 5 dni. Oczywiście częstotliwość mycia włosów należy dopasować indywidualnie. Włosy normalne, bez skłonności do nadmiernego przetłuszczania wymagają rzadszego mycia. Włosy tłuste u nasady, a suche na długości, czyli takie, jakie posiada większość Polek, zwykle wymagają mycia co drugi dzień. Jeśli cierpimy na okresowe wypadanie włosów, regularne mycie delikatnymi środkami staje się kwestią nie tylko higieny, ale i rozsądku. Pamiętajmy o tym, że sebum wytworzone z nadmiernie przetłuszczonych włosów to źródło enzymu przekształcającego testosteron w DHT. Wzrost groźnego DHT to nadmierne osłabienie mieszków, a w konsekwencji wypadanie włosów. Myjmy włosy wtedy, kiedy tego potrzebują, nie przetrzymujmy ich na siłę! Jeśli z powodu częstego mycia, boisz się przesuszenia fryzury:

wlosy tluste

Włosy przetłuszczające się – co im szkodzi, a co służy?

Ważne jest to, aby wyeliminować czynniki, które sprzyjają przetłuszczaniu się włosy i dbać o ich pielęgnację.

Co pomaga zachować ich świeżość na dłużej?

 • stosowanie szamponów przezroczystych, a nie o konsystencji kremu,
 • mycie włosów wcześnie rano, ponieważ to nocą gruczoły łojowe są najbardziej aktywne,
 • stosowanie raz na jakiś czas produktów medycznych pochłaniających dużą ilość substancji tłuszczowych.

Czego należy się wystrzegać?

 • unikajmy suszenia gorącym powietrzem, mycia zbyt ciepłą wodą, ponieważ możemy podrażnić skórę głowy i sprawić, że gruczoły łojowe będą pracowały jeszcze intensywniej,
 • nie nakładajmy zbyt dużo odżywek do włosów, ponieważ mogą je obciążyć,
 • uważajmy na nakrycia głowy wykonane ze sztucznego materiału.

wlosy tluste1

Jakich szamponów używać do włosów przetłuszczających się?

Szampon do włosów przetłuszczających się powinien być podstawą naszej pielęgnacji. Wiele osób popełnia błąd i stosuje te mocno oczyszczające, zawierające silne detergenty. Niestety w tym przypadku efekt jest odwrotny do zamierzonego. Skóra głowy reaguje na nie jeszcze mocniejszym wydzielaniem sebum. Z tego względu szampon, którego używamy powinien być delikatny i zawierać jak najmniej substancji chemicznych. Warto do pielęgnacji dodać jeszcze jeden szampon specjalnie przystosowany do włosów z problemem przetłuszczania, zawierający pokrzywę, siarkę lub czarną rzepę. Stosujmy go jednak 1-2 razy w tygodniu. Niezwykle ważne jest również oczyszczanie skóry głowy. Raz na tydzień, dwa zróbmy jej peeling – wystarczy dodać odrobinę cukru do szamponu i wykonać delikatny masaż skóry głowy.

Polecamy serię Alterna Caviar Clinic, ukierunkowaną na walkę ze wzrostem DHT i redukującą sebum skóry głowy. Równie pomocne są:  szampon do włosów mieszanych Kérastase Bain Divalent, który opóźnia przetłuszczanie skóry głowy i przemieszczanie się łoju wzdłuż włosów, szampon leczniczy JMO Cynk i Szałwia oraz szampon wzmacniający Matrix Biolage Fiberstrong.

mycie włosów tłustychmycie włosów tłustychalterna_caviar_daily_detoxifying_shampoo

Pamiętajmy o tym, aby oprócz oczyszczania włosów przetłuszczających się szamponem, głęboko je odżywiać i nawilżać w czym pomogą nam odżywki i maski. Niezwykle ważna jest również pielęgnacja skóry głowy.

 

Zobacz podobne artykuły:3 odpowiedzi na “Jak myć włosy przetłuszczające się?”

 1. Suple pisze:

  Polecam każdemu powyższy tekst. Artykuł dał wiele do przemyśleń. Warto działać dla lepszego zdrowia! ps zapraszam do mniePozdrowienia

 2. marka pisze:

  najgorzej jak do tego ma się tłusty łupież. niestety z czymś takiem się borykałam trochę czasu… pomógł mi szampon Pirolam kupiony w aptece. po miesiącu kuracji na szczęście problem zniknął i włosy odzyskały dawny blask.

 3. skr pisze:

  :uważajmy na nakrycia głowy wykonane ze sztucznego materiału.
  to nieprecyzyjne. Material powinien byc oddychajacy. Bawelna ma slbe mozliwosci transportu potu na zewnatrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *