Hormonalne wypadanie włosów – substancje przeciwdziałające DHT

Jeśli Twoje włosy lubią się przetłuszczać i wypadają okresowo, warto przeciwdziałać temu zjawisku zawczasu. Notorycznie tłusta skóra głowy i twarzy to pierwsza oznaka braku równowagi hormonalnej i zaburzeń pracy całego organizmu. Hormonalne wypadanie włosów wielu z nas daje się we znaki. Walkę o zdrowe włosy warto wspomagać także z zewnątrz, przy okazji stymulując mieszki włosowe do lepszego wzrostu. Dziś o tym, jakie szkody wyrządza włosom nadmierna ilość sebum i jakie substancje ograniczają przemianę testosteronu w DHT.

Hormonalne wypadanie włosów

źródło: jego-styl.pl

Jak DHT (dihydrotestosteron) wpływa na wypadanie włosów?

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów są zaburzenia genetyczne oraz hormonalne. Mówimy wtedy o łysieniu androgenowym, które pewnie większości z Was kojarzy się z łysieniem typu męskiego. Oczywiście hormonalne wypadanie włosów dotyka częściej mężczyzn lecz kobiety również powinny być czujne. Łysienie androgenowe najczęściej dotyka centralną szczytową część głowy omijając tym samym część potyliczną oraz boki. Główną przyczynę opisywanego wypadania włosów doszukujemy się w hormonach męskich – androgenach. Dihydrotestosteron (DHT) to pochodna testosteronu, która jest bardzo aktywnym hormonem atakującym mieszki włosowe powodując ich obkurczenie. Mimo, że całą winą wypadania włosów obarczamy hormon DHT to jednak musimy pamiętać, że o wrażliwości mieszków włosów decydują jednak uwarunkowania genetyczne.

149,90

Pozycja kobiet w wypadku hormonalne wypadania włosów jest troszkę bezpieczniejsza. Patrząc na fakt, że kobiety chronią estrogeny jesteśmy z pozoru na wygranej pozycji. Jednak jeśli np. w okresie menopauzy dojdzie do znacznej różnicy między ilością estrogenów i androgenów może wystąpić łysienie DHT. W przypadku kobiet, łysienie spowodowane hormonem dihydrotestosteron nie występuje w miejscach typowych dla wypadania androgenowego lecz występują prześwity pomiędzy włosami.

187,99

Wpływ DHT na stan włosów

źródło: ahttransplantacijakose.com

Inne przyczyny łysienia

Nie tylko sam hormon DHT testosteron jest odpowiedzialny za wypadanie włosów. Osłabienie organizmu czy czynniki genetyczne mogą pogłębić problem, ale nie tylko. Sprawdźmy co jeszcze wpływa na łysienie DHT:

 • Dieta uboga w białko, cynk, potas, magnez, chrom i żelazo wpływa niekorzystnie na stan skóry głowy.
 • Stres to czynnik na którego w większości nie mamy wpływu. Pod jego wpływem jednak wypadanie włosów może się nasilić.
 • Zmiana trybu życia, daleka podróż również wpływają stresogennie na nasz organizm mimo, że często są czymś planowanym czy spełnieniem naszych marzeń.

Łysienie DHT – przeciwdziałanie DHT testosteron

Wypadanie włosów spowodowane hormonem dihydrotestosteron wymaga leczenia farmakologicznego. Możemy jednak wspomóc go innymi znanymi sposobami, które pomogą w minimalizowaniu wypadania włosów.

Wcierki i oleje do tłustej skóry głowy

Tłusta skóra głowy to także skóra wrażliwa, delikatna – z tendencją do alergii, łupieżu i nadwrażliwości. Z powodu nadaktywności gruczołów łojowych często traktujemy ją zbyt gruboskórnie – uważając, że wyleczymy ją rzadszym myciem lub stosowaniem agresywnych środków pielęgnacyjnych. Owszem, podobne można leczyć podobnym, czyli łój zwalczyć równie oleistymi substancjami, ale nie zapominajmy o jednej rzeczy. Kurację przeprowadzamy na skórze zdrowej i w miarę czystej, a nie zanieczyszczonej wielodniowym potem, łojem i kurzem. Dlatego jeśli stosujesz wzmacniające oleje i wcierki do włosów, rób to na czystej lub najwyżej na jednodniowej, nieumytej skórze głowy. Olejowanie ciągle brudnej skóry to wylęgarnia dla mikroorganizmów i najlepsza droga do obluzowania włosa w mieszku włosowym.

86,99
35,99
82,99

Zbyt duża ilość tłuszczu na skórze, przyczynia się do wypadania włosów i zamiast ich wzmocnienia obserwujemy wzmożone ich gubienie. Olej który zmniejsza przetłuszczanie skóry głowy i hamuje przemianę testosteronu w DHT (dihydrotestosteron), zapobiegając łysieniu i wypadaniu włosów, powinien zawierać w swym składzie kwas oleinowy i kwas linolowy.

Kwas oleinowy na włosy

źródło: livin3.com

Kwas linolowy

Kwas linolowy występujący w oleju z wiesiołka i ogórecznika to naturalny składnik łoju, powodujący odblokowanie porów skóry, regulację pracy gruczołów łojowych i normalizację pracy także skóry suchej. W przypadku skóry przetłuszczającej się lub zanieczyszczonej skóra cierpi zazwyczaj na niedobór tego składnika (stąd zablokowanie porów skóry).

Kwas oleinowy

Kwas oleinowy, oprócz działania anty DHT, zwiększa penetrację aktywnych składników w głąb skóry, zmniejsza tłustość danego oleju, wpływając odżywczo na mieszki włosowe. Kwas oleinowy w dużej ilości zawiera organiczny olej arganowy John Masters Organics. Kwas zawierają też: olej tamanu, olej lniany, olej rzepakowy, olej sojowy, olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej rycynowy, olej z kiełków pszenicy, olej makadamia i jojoba. Możesz robić mieszanki rożnych olejów, dodawać je do masek lub odżywek, zaspakajając w ten sposób potrzeby swoich włosów.

72,99

Do wcierania w skórę głowy, tuż po jej umyciu polecamy kurację torebek aktywizującą mieszki włosowe John Masters Organics. Preparat nie obciąża skóry głowy, reguluje przetłuszczanie skóry oraz wzmacnia włosy w samym mieszku. Zapamiętaj:  gromadzący się łój to siedlisko DHT dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie skóry głowy!

Substancje anty DHT

Istnieją substancje, które stosowane wewnętrznie w postaci suplementów lub zewnętrznie w postaci wcierek, wzmacniających szamponów lub ampułek, potrafią zredukować wzrost DHT w mieszkach włosowych i zahamować aktywność enzymu 5 alfa reduktazy. Dla przypomnienia: 5 AR to enzym odpowiadający za konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu, który znajduje się w komórkach mieszka włosowego. Substancje o działaniu anty DHT, które znajdziesz w wielu kosmetykach, to:

 • zielona herbata – naturalne działanie antyandrogenowe, obniża poziom DHT (dihydrotestosteron),
 • pokrzywa zwyczajna – stymuluje włosy do wzrostu i wzmacnia je,
 • wyciąg z kory śliwy afrykańskiej – zmniejsza poziom DHT,
 • wierzbownica drobnokwiatowa – zalecana przy łysieniu androgennym, zmniejsza produkcję łoju,
 • aloes – działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę głowy i mieszki włosowe,
 • cynk z witaminą B6 – stymuluje i wzmacnia mieszki włosowe,
 • kwas azelainowy – zmniejsza aktywność DHT,
 • biotyna – poprawia metabolizm mieszka włosowego,
 • lizyna – aminokwas poprawiający syntezę białka, także w paznokciach i włosach.

Substancje anty DHT

źródło:  thegreencreator.com

Inne metody leczenia

Osoby dotknięte problemem hormonalnego wypadania włosów często sięgają po wszystkie  z możliwych metod leczenia. Jakie więc znamy jeszcze metody leczenia łysienia DHT?

 • Niechirurgiczny system zagęszczania włosów to doskonała metoda polegająca na uzupełnieniu ubytków włosowych odpowiednio zaprojektowanym implantem.  Metoda ta sprawdza się w eliminowaniu prześwitów i przedziałków umożliwiając tym samym wykonanie dowolnej fryzury.
 • Przeszczep włosów polega na przeszczepieniu mieszków włosowych ze zdrowego miejsca w to zaatakowane łysieniem. Metoda ta jest trwała, skuteczna i bardzo naturalna jeżeli chodzi o efekt końcowy.
 • Stosowanie grzebienia laserowego, który działa na zasadzie terapii światłem czerwonym. Metoda ta pomaga w krążeniu i pobudza mieszki włosowe. Metoda ta przebadana jest na mężczyznach gdzie, aż 45% z nich zauważyło znaczną poprawę po 8 tygodniach, a 90% po 16 tygodniach stosowania tego zabiegu.

Pamiętaj, że nierównowaga hormonalna jest chorobą – zawsze przed użyciem środka doustnego na własną rękę, należy problem skonsultować z lekarzem! Nie zapominaj również o stosowaniu metod alternatywnych o których była mowa w tym artykule. Z pewnością pomogą one w minimalizowaniu występowania problemu jakim jest łysienie DHT (dihydrotestosteron).Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *