Problemy z włosami zimą – cz. 2

Problemy z włosami zimą wynikają zwykle z gwałtownych zmian temperatury. Mróz, suche powietrze w domu i zimny wiatr to czynniki, które mają ogromny wpływ na procesy zachodzące w łusce włosów i skórze głowy. Włosy stają się coraz bardziej matowe, kruszą się, łamią i często wypadają. Dziś o tym, jak walczyć z zimowym osłabieniem włosów i zapobiec głównym problemom z ich układaniem. W artykule zajmiemy się  głównie wypadaniem i nadmiernym przetłuszczaniem włosów.

Problemy z włosami zimą

fot. © Photl.com

Nadmierne wypadanie

Problemy z włosami zimąWypadanie włosów zimą to zwykle efekt ich przemrożenia lub paradoksalnie częstego noszenia okryć głowy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z osłabieniem cebulek włosowych pod wpływem mrozu, w drugim z ich niedotlenieniem z powodu mało przewiewnych i nie oddychających czapek. Zaburzone mikrokrążenie skóry głowy zarówno pod wpływem pierwszego, jak i drugiego czynnika powoduje osłabienie mieszków, podrażnienia skóry głowy i wypadanie włosów. Co w takim razie robić – osłaniać skórę głowy, czy nie? Bezwzględnie nosimy zimą czapki, nauszniki lub ciepłe kaptury! Jeśli lubisz czapki, wybieraj te z niesyntetycznych i delikatnych materiałów lub wełniane. Ważne, by czapka gwarantowała oddychanie i nie niszczyła włosów na długości. By wzmocnić włosy stosuj kosmetyki zapobiegając ich wypadaniu – szampony, wcierki, ampułki, a doustnie tabletki do włosów. Polecamy:  szampon Nioxin System 1 przeciw wypadaniu włosów, odżywkę przeciw znacznemu wypadaniu Nioxin Scalp Treatment 2 oraz spray wzmacniający włosy Kérastase Stimuliste.

Problemy z włosami zimąProblemy z włosami zimą

Zapamiętaj: Zimą nie rezygnuj z okryć głowy i chowaj włosy pod czapką. Poprawiaj krążenie skóry głowy stosując masaż i wzmacniające wcierki. Nie rozjaśniaj włosów – to powoduje ich szybsze kruszenie i osłabienie cebulek. Przestaw się na ciemniejsze i mniej inwazyjne farby do włosów.

Przetłuszczanie włosów

Problemy z włosami zimąPrzetłuszczanie włosów zimą to efekt  ogrzewania, które odpowiada za przesuszenie powietrza; chłodu, który powoduje przemarzanie włosów oraz ciepłych, zimowych ubrań.  Odzienia wierzchnie są naszym sprzymierzeńcem w walce z zimnem, ale i wrogiem pełnych, lśniących fryzur. Zimowe, puchate i  zwykle ściśle przylegające czapki, wzmagają przetłuszczanie skóry głowy, potęgując efekt topielicy. Równie istotne są kosmetyki do pielęgnacji włosów. By zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu włosów zimą, przestaw się na szampony z dużą ilością ekstraktów ziołowych lub łagodne środki myjące. Zbyt bogate szampony, oparte na silikonach lub olejkach mogą potęgować przetłuszczanie fryzury. Także agresywne szampony do włosów, mogą wymywać naturalną warstwę ochronną. To pozbawia je płaszcza tłuszczowego,  który działa jak naturalna odżywka – włosy zaczynają się bronić i znów produkują nadmiar sebum Nigdy nie myj włosów w bardzo gorącej wodzie, to wzmaga produkcję łoju. Jeśli Twoje włosy przetłuszczają się intensywnie na całej długości (są niskoporowate) stosuj odżywkę jedynie na końce włosów. Dobieraj szampon zawsze pod kątem skóry głowy, o suche zimową porą końce włosów, zadba maska lub odżywka. Raz na jakiś czas zastosuj silniejszy szampon oczyszczający, który oczyści włosy z pozostałości środków do stylizacji (ich nagromadzenie się na łusce włosa może powodować szybsze przetłuszczanie). Polecamy: kąpiel do włosów mieszanych Kérastase Bain Divalent, która zapobiega przemieszczaniu się łoju wzdłuż łodygi włosa, naturalny szampon John Masters Scalp Mięta i Wiązówka, z dużą ilością ekstraktów roślinnych ograniczających wydzielanie sebum oraz wcierkę regulującą przetłuszczanie i wzmacniającą włosy John Masters Deep Scalp Purifying Serum.

Problemy z włosami zimąProblemy z włosami zimą

Zapamiętaj: Przetłuszczanie włosów zimą zminimalizuje częste pranie czapek i odzieży zimowej. Po praniu czapkę płuczemy w płynie do płukania, a jej środek możemy spryskać płynem antystatycznym (lakier do włosów, suchy szampon, spray do włosów). Wybieraj zimą łagodne szampony – dla dzieci, do codziennego użytku, ziołowe lub specjalistyczne, zapobiegające nadprodukcji sebum. Nie rozczesuj tłustych włosów zbyt często, to rozprowadza sebum po długości fryzury.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *