Czy włosy z czasem cienieją, czyli przyczyny starzenia się włosów

Włosy są niekwestionowaną ozdobą kobiety, dlatego tak ciężko pogodzić się z myślą, że bujna czupryna może kiedyś stracić swoją kondycję oraz witalność. Jeśli uważasz, że cienienie oraz starzenie się włosów jest wymysłem koncernów kosmetycznych spójrz na swoje zdjęcia sprzed lat. Jako nastolatka miałaś dwa grube warkocze, teraz zaś, po upływie kilkunastu lat Twoje włosy nie mają już takiej objętości? To naturalny proces – w okolicach 30-go roku życia nasze fryzury przechodzą metamorfozę, tracąc stopniowo swoją zdolność regeneracji. Wraz z upływającym czasem włosy tracą na jakości, nie lśnią już tak, jak dawniej, są mniej sprężyste, cienkie – jakby upływało z nich życie. Poniekąd tak właśnie się dzieje. To, że nie posiadamy jeszcze na twarzy siatki widocznych zmarszczek oraz siwizny, nie znaczy, że w naszych organizmach nie zachodzą zmiany hormonalne związane z wiekiem. Poznaj główne przyczyny starzenia się włosów i ich kruchości.


przyczyny starzenia się włosów

Jakie są głowne przyczyny starzenia się włosów ?

Zmniejszenie produkcji kolagenu
przyczyny starzenia się włosówNie każdy zdaje sobie sprawę, że produkcja kolagenu, odpowiedzialnego za młody wygląd skóry i włosów, spada już po 25 roku życia. Wówczas to tracimy powoli naturalną zdolność do pełnej odbudowy zasobów białka w swoich organizmach. Po ukończeniu 30-tu lat zasoby kolagenu sukcesywnie maleją, w efekcie czego pojawiają się pierwsze zmarszczki, zaś włosy stają się bardziej kruche i cienkie. Suplementacja kolagenu oraz kosmetyki do włosów z kolagenem, aminokwasami i witaminami pomagają odbudować powstałe zniszczenia, wypełniając ubytki włosów „od środka”.

Rozwój wolnych rodników
Wolne rodniki, czyli cząsteczki utleniające o jednym wolnym elektronie, atakują głównie związki posiadające wiązania podwójne, jak białka, czy lipidy. Jeśli wolnym rodnikom uda się „podłączyć” pod związki organiczne wytwarzane przez nasz organizm powstają nowe wolne rodniki, uszkadzając wszystko na swej drodze. Wolne rodniki, wytwarzane w zdrowych ilościach utrzymują organizm w stanie równowagi, czyli zdrowia. To nadmierna produkcja wolnych rodników, z powodu zaburzonego metabolizmu tlenu, powoduje niszczące reakcje łańcuchowe i procesy degeneracji zdrowych tkanek. Niestety, zanieczyszczenia, stres i zła dieta to jedne z podstawowych czynników namnażania się wolnych rodników, co wpływa także na wygląd włosów. Niezdrowe i matowe włosy to efekt słabszego metabolizmu oraz procesów utleniania i niszczenia tkanek przez wolne rodniki.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów
przyczyny starzenia się włosówRozjaśnianie i farbowanie włosów, inwazyjne zabiegi fryzjerskie oraz codzienne katowanie fryzury przyrządami termicznymi wpływa na szybsze tempo starzenia się włosów. Katowanie skóry głowy marnej jakości farbami do włosów powoduje osłabienie mieszków włosowych, a w konsekwencji  wypadanie włosów. Podobnie uszkadza macierz włosów niezdrowa dla skóry głowy trwała. Im jesteśmy starsi , tym bardziej powyższe eksperymenty fryzjerskie wpływają na stan włosów, które stają się coraz słabsze i rzadsze. Nadużywanie środków do stylizacji włosów oraz przetrzymywanie ich na głowie powoduje choroby skóry głowy, jej nadwrażliwość oraz łupież. Włosy i owłosiona skóry głowy muszą oddychać, dlatego, jeśli marzysz o lśniących i zdrowych włosach powinnaś myć je nawet codziennie. Im częściej to robisz, tym delikatniejszego kosmetyku używaj, by nie naruszyć warstwy hydrolipidowej skóry i włosów. Szampon codzienny powinien być delikatny i mało agresywny. Po skończeniu 30 lat warto inwestować w zdrowie skóry głowy, bo od jej kondycji zależy jakość włosów. Wcierki do włosów, toniki kondycjonujące cebulki, czy ampułki wzmacniające włosy zrobią więcej dobrego, niż kupno nowego szamponu.

Promieniowanie UV
Częste wystawianie się na szkodliwe działanie promieni słonecznych powoduje uszkodzenie komórek produkujących naturalny barwnik naszych włosów. Włosy, których nie osłaniasz i nie zabezpieczasz kosmetykiem z filtrem szybciej starzeją się i tracą swój pigment. Na rynku kosmetycznym dostępne są całe zestawy do słonecznej pielęgnacji włosów – począwszy do szamponu z filtrem UV, na odżywkach i maskach słonecznych skończywszy. Promieniowanie UV  zdecydowanie wzmaga produkcję wolnych rodników, a to prosta droga do utraty jakości zdrowych włosów.

Stres i zła dieta
Stres, który jest nieustannym kompanem człowieka XXI wieku, to kolejny czynnik sprzyjający namnażaniu się w naszym ciele wolnych rodników. Warto robić wszystko, by ograniczyć ten destrukcyjny czynnik , bowiem jego stały wpływ na zdrowie i wygląd człowieka jest fatalny w skutkach. Wolne rodniki pod wpływem stresu uszkadzają komórki białek, z których składają się także włosy człowieka. To nie żart, nerwowy tryb życia odbija się na strukturze włosów, zmieniając włosy zdrowe na kruche, matowe i pozbawione życia. Dieta, w której brak białka, odpowiednich witamin oraz minerałów wpływa na grubość, długość, jak również cykl życia Twoich włosów. Zadbaj by w Twojej diecie nie zabrakło aminokwasów (białek pełnowartościowych, jak ryby, mięso, jaja), których niedobór przyczynia się do nadmiernej suchości i wypadania włosów. Równie istotne dla zdrowia włosów są mikroelementy: cynk, żelazo i miedź. Niedobór cynku sprzyja przerzedzaniu włosów, brak żelaza powoduje nadmierne łysienie, zbyt mało miedzi prowadzi do zmian w strukturze włosów. Nie zapominaj o węglowodanach, które kształtując macierz włosa wpływają na jakość rosnących włosów.

MałgosiaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *