Jak rozpoznać rodzaj włosów: włosy mieszane

Włosy mieszane posiada dzisiaj wiele osób, co związane jest z rozwojem cywilizacji XXI wieku. Ten trudny rodzaj włosów wykształcił się na skutek zanieczyszczeń powietrza, zaburzeń hormonalnych wynikających z niezdrowego jedzenia i nadużywania, bądź nieumiejętnego stosowania środków do stylizacji. Dziś o tym, jak rozpoznać włosy mieszane i jakie zasady pielęgnacji wdrożyć w życie, by wyrównać ich strukturę oraz uregulować poziom nawilżenia.

włosy mieszane

fot. © Photl.com

Jak rozpoznać włosy mieszane?

włosy mieszaneWłosy mieszane, jak sama nazwa wskazuje mają dwoisty charakter. Z jednej strony przetłuszczają się obficie u nasady, z drugiej przesuszają od połowy długości, wykazując zauważalne cechy włosów suchych. Ten problematyczny rodzaj włosów może wystąpić u każdego, jednak najbardziej  rzuca się w oczy u osób z włosami długimi i półdługimi. Dzieje się tak z powodu wyraźnej różnicy między przesuszonym dołem, a tłustą nasadą włosów. Końcówki włosów mieszanych lubią się puszyć, łamać, brak im nawilżenia i mięsistości.

Włosy mieszane mogą być cechą wrodzoną, jednak najczęściej to efekt zaburzonej pracy hormonów. Włosy mieszane to częsty dodatek do przetłuszczającej się lub mieszanej cery i skóry całego ciała lub problemów z trądzikiem. Włosy mieszane to także efekt złej pielęgnacji, nagminnego rozjaśniania fryzury, braku podcinania końcówek, ocierania się włosów długich o ubrania i stosowania przyrządów termicznych z wysoką temperaturą (prostownice, lokówki, suszarki).

włosy mieszanewłosy mieszanewłosy mieszane

Do mycia włosów mieszanych polecamy: kąpiel równoważącą do włosów mieszanych Kérastase Bain Divalent, szampon kojący do włosów wrażliwych Kérastase Dermo-Calm Vital, bezzapachowy szampon regulujący John Masters Organics Bare oraz szampon dla dzieci i wrażliwej skóry głowy L’Oreal Nature Source de Tendresse Kids.

Główne zasady pielęgnacji

włosy mieszanePodstawowym zadaniem kosmetyków do włosów mieszanych jest ustabilizowanie procesów przetłuszczania i nawilżenie suchych końcówek. Zrównoważenie tych procesów następuje już na etapie mycia włosów. Szampony do włosów mieszanych są w stanie unormować procesy nadmiernej produkcji łoju, bez dodatkowego obsuszania fryzury na długości. Szampon do włosów mieszanych to kosmetyk pośredni między szamponem do włosów tłustych i suchych. Ma on wystarczająco dużo substancji czynnych, by oczyścić włosy z sebum, ale jest na tyle delikatny, by nie przesuszyć długości włosów. Nadmierne odtłuszczanie włosów powoduje efekt odwrotny, dlatego warto postawić na szampony regulujące, do włosów uwrażliwionych i nawilżające, a silne oczyszczanie lub peeling skóry głowy stosować raz na jakiś czas (np. raz lub dwa razy w miesiącu).

Końce włosów mieszanych często przypominają piórka, są zbyt lekkie i mało elastyczne. By nadać im wymarzonej mięsistości wystarczy maska i odżywka, która wypełni luki porowatych, suchych włosów oraz odpowiedni środek do stylizacji, który dociąży je na długości.

włosy mieszanewłosy mieszane

Do pielęgnacji włosów mieszanych polecamy: rewitalizującą maskę z dodatkiem olejku Macadamia Deep Repair Masque, pastę do stylizacji, dociążającą suche końce mieszanych włosów John Masters Organics Wanilia i Mandarynka i mleczko proteinowe do włosów lekko suchych Kérastase Lait Vital.

Zapamiętaj, włosy mieszane:

  • są tłuste u nasady,
  • ich końce są suche i łamliwe,
  • występują głównie u osób z włosami długimi,
  • sprzyja im niewłaściwa pielęgnacja,
  • występują u osób z problemami hormonalnymi,
  • to także problemy z wrażliwą skórą głowy.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *