Jak rozpoznać rodzaj włosów: włosy starzejące się

Czy włosy, podobnie jak komórki naszego ciała starzeją się w podobnym tempie? Współczesne badania naukowe zdecydowanie potwierdzają tą tezę. Organizm wraz z upływem czasu, wytwarza coraz więcej wolnych rodników, a hormony, stres, czy zła pielęgnacja włosów dopełniają całości. Starzenie włosów na poziomie komórkowym można spowolnić, niwelując przyczyny ich słabego wzrostu i marnego wyglądu. Jeśli skończyłaś 30 lat, ten artykuł dedykowany jest Tobie i Twoim włosom.

włosy starzejące się

fot. © Pajmon.com Aneta Wysocka

Jak rozpoznać włosy starzejące się?

włosy starzejące sięStarzenie włosów jest procesem występującym u osób po 30 roku życia. Wówczas to komórki naszego ciała wytwarzają coraz mniej kolagenu, odpowiedzialnego za sprężystość i młodość naszej skóry i włosów. Zasoby białka są coraz wolniej odbudowywane, przez co włosy tracą sprężystość, połysk i gęstość. W wielu przypadkach włosy starzejące się zaczynają sukcesywnie cienieć, czemu towarzyszyć może ich wzmożone wypadanie i słaby, miesięczny przyrost. Siwienie oraz zmiana struktury pojedynczych włosów to kolejna oznaka ich stopniowego starzenia się. Fryzura sprawia wrażenie przyklapniętej i matowej, a rosnące nowe włosy coraz bardziej tracą pigment i twardnieją wraz z mieszkiem włosowym. Włosy starzejące się, w tym kolejne „siwki” stają się sztywne, porowate i mało podatne na układanie. Pielęgnacja tego typu włosów powinna zaczynać się już przy doborze szamponu do mycia, najlepiej o właściwościach silne nawilżających i odbijających włosy od nasady.

włosy starzejące sięwłosy starzejące sięwłosy starzejące się

Do mycia włosów starzejących się polecamy: szampon nawilżający z kompleksem zapobiegającym starzeniu włosów na poziomie komórkowym Alterna SeaSilk Caviar Moisture, zestaw odbudowujący Kérastase Resistance, szampon zagęszczający L’Oreal Serioxyl Shampoo Natural Hair oraz ekskluzywny szampon rewitalizujący włosy Alterna TEN.

Główne zasady pielęgnacji

włosy starzejące sięFryzury dojrzałe i starzejące się lubią mocno nawilżające szampony do mycia włosów. Dobrze, by kosmetyki te zawierały składniki, które pobudzają też mieszki włosowe do wytężonej pracy, zagęszczają lekko fryzurę, nie obciążają nadmiernie, wzmacniają i wypełniają ich ubytki. Należą do nich: witamina A, B oraz C, wyciąg z kawioru, aminokwasy, kwas hialuronowy, kwasy Omega, proteiny i ceramidy.

Maski i odżywki do włosów starzejących się powinny odbudowywać ich wewnętrzną strukturę, wypełniać porowate luki włosów, pogrubiać ich strukturę i silnie uelastyczniać, suche, sztywniejące pasma fryzury. Warto wybierać kosmetyki ze składnikami wzmacniającymi spoiwo międzykomórkowe włosów, jak: keratyna hydrolizowana, koenzym Q10, kwasy Omega, kolagen, aminokwasy, cytokiny, ceramidy. Nie zapominaj o sprajach i olejkach ochronnych, odżywkach bez spłukiwania i kosmetykach do włosów z filtrami. Promieniowanie UV przyspiesza starzenie nie tylko skóry, ale i włosów.

Włosy starzejące się wymagają stymulacji skóry głowy i twardniejących mieszków włosowych. Głównie po to, by nowe włosy mogły rosnąć szybciej i zdrowiej, a stare były lepiej ukrwione i bardziej sprężyste. Gdy ukończysz 30 lat, koniecznie inwestuj w olejki do skóry głowy, wzmacniające włosy kuracje, toniki, czy ampułki. To inwestycja długofalowa, która z pewnością Ci się zwróci.

włosy starzejące sięwłosy starzejące sięwłosy starzejące się

Do pielęgnacji włosów starzejących się polecamy: serum wzmacniające włosy za pomocą roślinnych komórek macierzystych Kérastase Initialiste, maskę intensywnie nawilżającą Alterna SeaSilk Caviar Replenishing Moisture Masque, spray zagęszczający włosy Kérastase Soin Densitive GL oraz kurację włosów na noc Alterna Caviar Overnight Hair Rescue.

Zapamiętaj, włosy starzejące się:

  • to włosy osób po 30 roku życia,
  • wolno i coraz słabiej rosną,
  • tracą na gęstości,
  • mogą okresowo wypadać,
  • stają się zbyt kruche, sztywne i matowe,
  • fryzura łatwo traci formę,
  • zaczynają siwieć,
  • to także problematyczna skóra głowy.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *