Jak rozpoznać rodzaj włosów: włosy przetłuszczające się

Pokaż mi swoje włosy, a powiem Ci na co chorujesz – taką zasadę głoszą lekarze medycyny naturalnej. Jest w tym dużo prawdy, szczególnie w wypadku włosów tłustych. Główną przyczyną ich nieestetycznego wyglądu jest zwykle zaburzona praca układu hormonalnego i nadmierna produkcja sebum. Jak odróżnić włosy przetłuszczające się od włosów mieszanych dowiecie się już za chwilę!

włosy przetłuszczające się

fot. © Photl.com

Jak rozpoznać włosy przetłuszczające się?

włosy przetłuszczające sięWłaścicielami włosów tłustych i przetłuszczających się są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Powodem takiego stanu rzeczy jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych skóry głowy, wynikająca zwykle z braku równowagi hormonalnej. Problem może rozwijać się także na innych fragmentach ciała, jak twarz, plecy, czy klatka piersiowa. Warstwa zalegającego sebum nie pozwala naskórkowi prawidłowo oddychać, utrudniona jest wymiana komórkowa, co sprzyja zakażeniom bakteryjnym, a także drożdżakowym.

Włosy przetłuszczające się świecą się nieestetycznie pod koniec dnia lub w ekstremalnych sytuacjach już po kilu godzinach. Bardzo szybko tracą swą świeżość i formę. Drugim problemem jest zbijanie się włosów tłustych w strąki i cienkie, błyszczące pasma, co jest wynikiem nadprodukcji łoju, przemieszczającego się wzdłuż łodygi włosów. Włosy tłuste, zaniedbane i nieodpowiednio pielęgnowane często dotyka tłusty łupież, dość trudny w leczeniu i o wiele bardziej uciążliwy od łupieżu suchego. Nieleczony łojotok powoduje zapchanie mieszków włosowych, strupy, czy podrażnienia skóry głowy, a w efekcie masowe wypadanie włosów.

włosy przetłuszczające sięwłosy przetłuszczające sięwłosy przetłuszczające się

Do mycia włosów tłustych polecamy: szampon przeciwłupieżowy likwidujący przyczyny łojotoku i  Chenice Kerabond Synergy, kąpiel do włosów tłustych John Masters Organics Mięta i Wiązówka Błotna i kąpiel przeciwłupieżową do tłustej skóry głowy Kérastase Exfoliant Purifiant.

Główne zasady pielęgnacji

włosy przetłuszczające sięWłosy przetłuszczające się to często włosy cienkie i bardzo delikatne, wymagające szczególnej pielęgnacji. Główny nacisk kładziemy tutaj na odpowiednie oczyszczanie skóry głowy oraz odżywianie włosów, bez efektu obciążenia. Szampony do włosów przetłuszczających się powinny utrudniać zaleganie wydzieliny łojowej i oczyszczać włosy w sposób łagodny. Włosy tłuste można myć nawet codziennie, szamponami do częstego stosowania. Dobrze, gdy stosowane kosmetyki działają lekko antybakteryjnie, regulująco, ale też wystarczająco łagodnie. W przypadku tego rodzaju włosów, szampon do włosów tłustych jest podstawą pielęgnacji, odżywki są dopiero na drugim miejscu.

Odżywki do włosów przetłuszczających się powinny nawilżać, bez efektu obciążenia i tak obciążonych przez sebum włosów. Często włosy tłuste to włosy delikatne, co tym bardziej wymusza stosowanie bardzo lekkich kosmetyków pielęgnacyjnych. Gęste, treściwe, maski, czy oleje warto stosować przed myciem głowy, dzięki czemu unikniemy efektowi przysłowiowego „smalcu” na głowie. Na co dzień polecamy odżywki do włosów przetłuszczających się lub do włosów cienkich i delikatnych, a także regulujące przetłuszczanie ziołowe wcierki.

włosy przetłuszczające sięwłosy przetłuszczające sięwłosy przetłuszczające się

Do pielęgnacji włosów przetłuszczających się polecamy: wcierkę ziołową do skóry głowy John Masters Organics Deep Scalp Follicle Treatment & Volumiser, mleczko do włosów cienkich i delikatnych Kérastase Volumintense Lait, odżywkę w żelu nadającą objętość Goldwell Dualsenses Ultra Volume Conditioner oraz spray bez siarczanów w składzie Joico Smooth Cure.

Zapamiętaj, włosy tłuste:

 • zbijają się w strąki i tłuste pasma,
 • świecą się nieestetycznie,
 • przetłuszczają się intensywnie na całej długości,
 • zwykle są cienkie i delikatne,
 • może wystąpić na nich łupież tłusty,
 • podstawowym kosmetykom jest dla nich dobry szampon regulujący.2 odpowiedzi na “Jak rozpoznać rodzaj włosów: włosy przetłuszczające się”

 1. Frurzka pisze:

  Z włosami przetłuszczającymi się jest istny koszmar. Ja walczę z tym od lat i poprawę uzyskałam dopiero po szamponie: Fiber Biolage Matrixa
  Zobaczymy jak będzie dalej.

 2. m pisze:

  Ja natomiast poprawę uzyskałam po Daily Wax Pilomax. Jestem zachycona!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *