Keratyna hydrolizowana

Keratyna hydrolizowana (hydrolyzed keratin) to związek naturalnych protein z gatunku humektantów o właściwościach silnie regenerujących włosy i paznokcie.

leksykon_kosmetyczny2

Keratyna hydrolizowana – właściwości

Keratyna hydrolizowana to siostra keratyny naturalnej, czyli proteiny o budowie wielkocząsteczkowej. W procesie hydrolizy, czyli rozkładu białka, duże cząsteczki keratyny zostają poddane przetworzeniu. Wskutek tego procesu otrzymujemy keratynę o mniejszym ciężarze, ale większym stopniu przyczepności do skóry czy włosów. Keratynę hydrolizowaną otrzymujemy z wełny owczej w postaci płynu cząsteczek proteinowych, rozpuszczalnego w wodzie.

Keratyna hydrolizowana charakteryzuje się wysokim stopniem zawartości aminokwasów siarkowych, głównie cysteiny i metioniny, dzięki czemu doskonale wbudowuje się w strukturę zniszczonych włosów i paznokci. Włos ludzki składa się w głównej mierze z keratynowych łańcuchów – ich ubytki i przerzedzenia, wynikające przede wszystkim z uszkodzeń mechanicznych i chemicznych, powodują znaczne luki w zewnętrznej powłoce włosa. Keratyna hydrolizowana z racji najlepszego powinowactwa z naskórkiem ludzkim wypełnia owe uszkodzenia.

Keratyna hydrolizowana – zastosowanie

Keratyna jest jednym ze składników wielu szamponów, odżywek, lakierów, kosmetyków do pielęgnacji włosów, ale również płynów do stylizacji trwałej i rozjaśniania włosów. Ze względu na równie regeneracyjne działanie na paznokcie możemy znaleźć keratynę w kremach do rąk oraz lakierach do paznokci. Jej celem jest regeneracja włosa oraz paznokci, dlatego zastosowanie keratyny hydrolizowanej w codziennej pielęgnacji, w widoczny sposób wzmacnia włosy, sprawia, że są gęstsze, a w przypadku kręconych włosów może poprawiać ich skręt. Zbyt częste używanie, może doprowadzić do tzw. przeproteinowania włosów.

Oto główne zalety keratyny hydrolizowanej w pielęgnacji zniszczonych włosów i paznokci:

 • zwiększa objętości oraz grubość włosów, dlatego polecana jest włosom cienkim,
 • dodaje włosem mięsistości i sprężystości,
 • zwiększa wytrzymałość włosów, dzięki odbudowaniu łańcuchów keratynowych,
 • dodaje włosom połysku poprzez wypełnienie luk w ich budowie,
 • poprawia układanie i skręt włosów,
 • eliminuje zjawisko rozdwajania się końcówek włosów,
 • zapobiega łamaniu i puszeniu się włosów,
 • regeneruje włosy po niszczących zbiegach fryzjerskich (farbowanie, trwała),
 • odbudowuje płytkę paznokci,
 • zapobiega rozdwajaniu paznokci,
 • eliminuje łamanie się paznokci,
 • poprawia stan paznokci zażółconych i przebarwionych.

 

Jak stosować keratynę hydrolizowaną?

Keratyna, zwana jest czasami włosem w płynie, wykazuje bardzo duże powinowactwo do włosów uszkodzonych i wymagających regeneracji. Jednak nie znaczy to, że tzw. mazideł na podstawie keratyny nie można wzbogacić o  dodatkowe składniki. Najbardziej pospolitym dodatkiem jest d-pantenol, inaczej witamina B5, który jest naturalnym składnikiem włosa, nadaje sprężystości oraz wzmacnia ich strukturę. Osłonę włosa, która sprawia, że komórki rdzenia włosa nie tracą tak szybko wilgoci, wzmocni karagenian oraz aloes. Dzięki tym dwóm składnikom włosy są gładkie i sprężyste. Natomiast ocet ziołowy nadaje połysk, miękkość oraz ułatwia rozczesywanie.

 

 

keratyna

Uważaj, żeby nie przesuszyć włosów

Wybierając kosmetyki do włosów zniszczonych warto zwracać uwagę na to, czy odżywka do włosów lub maska regenerująca zawierają keratynę hydrolizowaną. Ważne, by oprócz wspomnianej proteiny małocząsteczkowej (hydrolyzed keratin) kosmetyk zawierał także substancje nawilżające włosy. Dlaczego? Bo keratyna posiada zdolność głębokiego wbudowywania się w trzon zniszczonych włosów, usztywniając je lekko. Jeśli dodatkowo odżywka posiada substancje nawilżające, włosy będą nie tylko odbudowane (przez to grubsze i sztywniejsze), ale i wystarczająco miękkie (nawilżone). Stosowanie keratyny solo, przy włosach suchych może powodować wizualne zjawisko przesuszenia włosów, mimo rzeczywistego odbudowania ich wewnętrznej struktury.

Kosmetyki z keratyną hydrolizowaną

Najlepiej skomponowaną pod tym względem  odżywką  jest seria Joico K-Pak. Znajdziemy tutaj zarówno keratynę hydrolizowaną, jak i wiele nawilżaczy. Jeśli używasz tylko reconstructora włosów Joico, pamiętaj, by zawsze na końcu użyć odżywki nawilżającej K-Pak Intense Hydrator zawierającej takie humektanty jak: aloes, żel hialuronowy i gliceryna. Zabieg ten pozwoli na zamknięcie łuski włosa, zapobiegnie puszeniu włosów oraz zapewni dostateczne nawilżenie nie tylko wewnętrznej jego struktury, ale też warstwy zewnętrznej włosów.

Inne kosmetyki zawierające w swym składzie keratynę hydrolizowaną to między innymi:

odżywka Biosilk Silk Therapy,

odżywka Tigi Bed Head Ego Boost ,

żel do włosów Joico Curl Definer,

Joico Silk Result Straight Smoother,

szampon Goldwell Dualsenses Rich Repair, 

maska Goldwell DualSenses .

231,99
231,99
134,99
103,89
174,99
36,99


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *