Zagęszczanie włosów – jak zmniejszyć ich wypadanie po lecie?

Właśnie zakończyłaś długo wyczekiwany urlop i zauważyłaś, że z Twoimi włosami jest coś nie tak? Na grzebieniu i szczotce zostawiasz coraz więcej włosów? Niestety, wzmożone wypadanie kosmyków po lecie to dość powszechny problem. We wpisie podpowiemy, jak sobie z nim poradzić i zdradzimy sposoby na zagęszczanie włosów. Jeśli chcesz zadbać o ich objętość i dobrą kondycję, z pewnością przydadzą Ci się nasze porady.

A w naszym sklepie...

Dlaczego włosy wypadają po lecie?

Lato to dość beztroski czas, podczas którego potrafimy się zapomnieć jeśli chodzi o systematyczną pielęgnację. W końcu kto chciałby spędzać długie godziny na urlopie w łazience, nakładając odżywki, maski i inne specyfiki? Niestety to może spowodować, że po powrocie z wakacji konieczne będzie zadbanie o zagęszczanie włosów i poprawę ich kondycji. Promienie słoneczne bardzo je niszczą, przez co stają się suche, matowe, osłabione, zaczynają się źle układać. Do tego dochodzi słona woda morska i chlorowana, z którą mają styczność w okresie urlopowym. To wszystko nie wpływa na nie dobrze, dlatego pod koniec pory letniej i jesienią możemy zauważyć przerzedzenie włosów.

Ochrona włosów przed słońcem – kilka prostych tipów, które pozwolą im zachować zdrowy wygląd i naturalny blask

Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za wypadanie włosów po lecie może być przetłuszczanie się skóry głowy i włosów. Podczas bardzo wysokich temperatur, uprawiania sportu, nasz skalp wydziela więcej łoju, dlatego często trzeba częściej myć włosy. Źle oczyszczona skóra głowy prowadzi do obluzowywania się cebulek. Efektem jest przerzedzona czupryna.

Latem nie lubimy nosić rozpuszczonych włosów, bo jest nam w takich zwyczajnie niewygodnie. Taka fryzura nie sprawdza się podczas upałów czy morskich kąpieli. Nie ma nic złego w ich związywaniu, ale też należy robić to w odpowiedni sposób. Ciasne upięcia sprawiają, że włosy się niszczą i mogą wypadać. Używaj bawełnianych gumek, unikaj też metalowych spinek. Wybieraj luźne koki, warkocze, a unikniesz problemu, jakim są rzadkie włosy.

Kolejny powód wypadania włosów latem to spadek ilości estrogenów. W lecie dzięki słońcu wydzielamy ich więcej. Gdy nadchodzi jesień, zmniejsza się ich liczba w organizmie i włosy rosnące pod ich wpływem kończą swój życiowy cykl.

Do utraty gęstości włosów może doprowadzić również nieodpowiednia dieta. Jeśli podczas wakacji zapomniałaś o owocach, warzywach, a jadłaś raczej fast-foody i słodycze, to nic dziwnego, że osłabiła się ich kondycja. Dieta dobra dla włosów powinna być bogata w żelazo, krzem, miedź i cynk (wątróbka, kakao, rośliny strączkowe, szpinak, ryby, owoce morza, pieczywo pełnoziarniste, kasza jaglana) oraz witaminy A, C, E i biotynę, zwaną witaminą H.

Włosy mogą wypadać także z zupełnie innych powodów, kompletnie nie związanych z porą roku. Dzieje się to na skutek przyjmowania niektórych leków, chorób, nadmiernego stresu, a także gdy sporo stracimy na wadze. Wtedy warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże znaleźć ratunek na przerzedzone włosy.

Trochę inaczej sprawa wygląda u mężczyzn. Często łysienie spowodowane jest czynnikami genetycznymi. Zazwyczaj zaczynają się tworzyć na głowie tzw. zakola. Winowajcą jest też zamienianie się testosteronu w DHT – hormon powodujący utratę włosów.

kobieta z blond włosami

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Włosy dystroficzne – czy mamy się czego bać?

Kiedy powinnyśmy zacząć się niepokoić?

Wypadanie włosów jest jak najbardziej naturalnym procesem. Jak ocenić, że zaczyna ich wypadać za dużo? Przeciętnie człowiek traci około 100 włosów na dobę. Jeśli jest ich więcej, wtedy możemy zacząć się obawiać. Na początku może być nam ciężko zauważyć, że coś jest nie tak. Jeżeli jednak przeciągasz dłonią po włosach i widzisz, że za każdym razem pozostaje na niej kilka z nich, to najwyższy czas, aby zadbać o regenerację i zagęszczanie włosów. To samo należy zrobić, gdy w ciągu ostatnich miesięcy czy tygodni zauważyłaś, że Twoja fryzura sporo straciła na objętości i masz zwyczajnie rzadkie włosy.

Jak zagęścić włosy?

Na szczęście obecnie mamy mnóstwo produktów, które hamują nadmierne wypadanie włosów i pomagają odzyskać gęstą i bujną fryzurę. Podstawą jest specjalny szampon. Może to być Kérastase Deinsifique Densite Bain. Dzięki technologii Hyaluronic dodaje objętości, a zawartość Gluco-Peptides uratuje rzadkie włosy. Pomoże Ci też Loreal Density Advanced zawierający witaminy PP, B6 i kwasy omega-6 pobudzające korzeń włosa. Dla panów polecamy American Crew – szampon zagęszczający, specjalnie przeznaczony do potrzeb męskich włosów.

Kérastase Densite szampon zagęszczającyLoreal Density Advanced SzamponAmerican Crew Recovery Thickening

Oprócz tego dostępne są produkty, takie jak odżywki, serum czy kuracje, które skutecznie radzą sobie z wypadającymi włosami. Polecamy Kérastase Densifique. Kiedy zaczniesz stosować tę kurację, pierwsze efekty zauważysz już po 10 dniach. Dobrze sprawdzi się serum Wella SP Balance Scalp zawierające kofeinę, biotynę, kwas laurynowy i witaminy. Te składniki aktywują uśpione mieszki włosowe i motywują je do wzrostu Dla mężczyzn polecamy tonik Wella SP Men Maxximum zapobiegający uwarunkowanemu genetycznie i okresowemu wypadaniu włosów.

Kérastase Densifique kuracja zagęszczającaWella Balance Scalp Serumwella_sp_jm_maxximum_tonic_100ml

Domowe sposoby na zagęszczenie włosów

Zagęszczanie włosów możliwe jest również przy pomocy domowych metod, które powinny być uzupełnieniem pielęgnacji produktami specjalnie do tego przeznaczonymi. Co sprawdzi się najlepiej?

Olejowanie włosów – zabieg stał się bardzo popularny w ciągu ostatnich lat i stosuje go już niemal każda dziewczyna, której zależy na pięknych włosach. Jeśli jeszcze nie słyszałaś, na czym polega, krótko to wytłumaczymy. Chodzi o nakładanie naturalnych olejów na włosy – możemy to robić na całą ich długość lub tylko końcówki, zostawiać go na kilkanaście minut, godzin, a nawet na całą noc, w zależności od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na zagęszczaniu włosów, warto wcierać go również w skalp. Dobrze sprawdzą się następujące oleje: z kozieradki, z czarnuszki, imbirowy, rycynowy.

ZOBACZ WIĘCEJ: Olejowanie włosów – poradnik w pigułce

  • Ocet jabłkowy – masaż przy pomocy octu jabłkowego również przyniesie efekty. Do jednej szklanki wody destylowanej wystarczy dodać jedną szklankę octu jabłkowego. Mieszankę należy nakładać na skórę głowy i masować przed każdym myciem. Pobudzi ona cebulki do wzrostu oraz pomoże zwalczyć wirusy i grzyby.
  • Wcierka z kozieradki – do jej przygotowania potrzebujemy łyżkę nasion kozieradki, którą zalewamy połową szklanki wrzątku. Kiedy ostygnie, wcieramy ją w skórę głowy. Zabieg najlepiej jest powtarzać około 3 razy w tygodniu. Wcierka pobudza krążenie krwi i wzmacnia włosy. Zawiera ważne dla nich składniki, takie jak selen, magnez, krzem i żelazo.
  • Wcierka z czarnej rzodkwi – czarna rzodkiew pomaga w regeneracji włosów i wzmacnia ich cebulki, zapobiegając wypadaniu. Jej korzeń wystarczy zetrzeć na tarce, dodać do połowy szklanki wody i wcierać w wilgotne pasma.
  • Czosnek – to może zaskoczyć, ale to warzywo również pobudza włosy do wzrostu. Starte ząbki czosnku wcieramy w skórę głowy. Później dokładnie ją myjemy, aby pozbyć się specyficznego zapachu.
  • Maska z jajka – ta maska sprawdzi się również w przypadku, gdy chcemy zagęścić włosy. Do jednego żółtka dodajemy dwie łyżeczki oliwy z oliwek. Mieszankę nakładamy na skórę głowy i włosy na minimum pół godziny.

Zagęszczanie włosów – odpowiednia stylizacja

To, w jaki sposób stylizujemy nasze włosy również może wpływać na ich nadmierne wypadanie. Jeżeli często je prostujemy, kręcimy i wykorzystujemy przy tym urządzenia działające pod wpływem wysokiej temperatury, na pewno im nie pomożemy. Ważne jest również to, żeby przy czesaniu nie szarpać ich i nie wyrywać. Starajmy się nie robić tego, gdy włosy są jeszcze mokre. Używajmy dobrej szczotki np. z włosiem dzika. Tak jak wcześniej wspominałam, nie związujmy włosów zbyt często w ciasne upięcia, a postawmy na luźniejsze uczesania. Świetnie sprawdzą się np. warkocze czy niskie kucyki. Unikajmy metalowych spinek powodujących wplątywanie się w nie kosmyków. Jest mnóstwo fryzur, dzięki którym nasze włosy będą wyglądać dobrze, a jednocześnie bardzo ich nie zniszczymy.

wałki zagęszczanie włosów

Jak zagęścić włosy? Propozycje fryzur

Zagęszczanie włosów za pomocą pielęgnacji może trochę potrwać. Podczas jej stosowania możemy również zmienić nieco uczesanie, aby fryzura wyglądała na pełną objętości. Które z nich się sprawdzą?

  • Lekko pofalowany bob – obcięcie włosów do ramion zazwyczaj pomoże nam w odzyskaniu gęstości włosów. Najlepiej, jeśli ułożymy go w lekkie fale. Nie musisz tego robić za pomocą lokówki – pomogą grube wałki lub zaplecenie warkoczy albo koka na noc. Możesz go też układać, posługując się okrągłą szczotką.
  • Fale i loki – niezależnie od tego, jakiej długości masz włosy, z pewnością pomoże ułożenie ich w delikatne fale. Najlepiej robić to przy pomocy sposobów, o których pisałam wcześniej, aby nie szkodzić im dodatkowo wysoką temperaturą. Rzadkie włosy powinny polubić tę fryzurę.
  • Wycieniowane włosy – odpowiednie cieniowanie również pomoże w zagęszczaniu włosów. Jeśli zrobimy to tylko z niższymi warstwami, uniosą się u nasady.
  • fryzura bobfryzura fale

źródło: Pinterest

Sposoby na zagęszczenie włosów – wizyta u fryzjera

Kosmetyki i domowa pielęgnacja to sposoby na zagęszczenie włosów naturalnych. Jeśli jednak zależy Ci na szybkich efektach i nie chcesz czekać na to, aż regeneracja zadziała, możesz skorzystać z zabiegów dostępnych w salonach fryzjerskich.

Jakie są metody zagęszczania włosów?

  • Metoda keratynowa – polega na doczepianiu keratynowych zgrzewów. Nowe pasma mocowane są przy pomocy keratyny – naturalnego budulca naszych włosów. Efekt utrzymuje się nawet 3-4 miesiące, później należy poprawić zabieg.
  • Metoda kanapkowa – pasma doczepiane są na silikonowych taśmach mocowanych tuż przy skórze głowy. Są one niewidoczne i niewyczuwalne. Zabieg najlepiej jest powtarzać co 4-6 tygodni. Doczepiane włosy można dowolnie modelować, kręcić czy prostować.
  • Metoda ultradźwiękowa – sztuczne pasma doczepiane są na zimno, przy pomocy ultradźwięków. Ta metoda jest bardzo trwała, utrzymuje się nawet pół roku, a jednocześnie bezpieczna i niewidoczna.
  • Metoda laserowa – tutaj sztuczne włosy są łączone z naturalnymi za pomocą lasera. Ten sposób polecany jest zwłaszcza dla włosów cienkich, ponieważ jest praktycznie niewidoczny. Utrzymuje się 4-6 miesięcy. Ta metoda na uzyskanie gęstych włosów jest jedną z najdroższych.
  • Mikroringi – ten zabieg jest bezpieczny, bo podczas zagęszczania włosów nie jest wykorzystywane ciepło, więc mniej się niszczą. Pasma doczepiane są przy pomocy malutkich obrączek wykonanych z aluminium, miedzi lub brązu. Wadą tej metody jest to, że początkowo może być wyczuwalna. Utrzymuje się 3-4 miesiące.
  • Metoda clip on/off – ten sposób ma taką zaletę, że włosy możemy odczepiać i doczepiać samodzielnie kiedy tylko chcemy. Pasma doczepia się za pomocą klamerek. Wadą metody jest to, że może wyglądać dość nienaturalnie.

Możesz też wybrać się do specjalisty, który wykona zabieg mezoterapii igłowej skóry głowy. Polegają on na podaniu substancji aktywnych za pomocą specjalnej igły. Pobudzają one wzrost pasm i hamują wypadanie włosów. Żeby uzyskać zadowalający efekt potrzebna jest cała seria takich zabiegów.

Twoje włosy po lecie nie muszą być cienkie, oklapnięte i pozbawione objętości. Wypróbuj powyższe sposoby zmniejszające ich wypadanie, a na pewno zobaczysz efekty. Zagęszczanie włosów jest możliwe przede wszystkim dzięki pielęgnacji, ale również odpowiedniej stylizacji. Dzięki naszym trikom będziesz cieszyła się gęstą fryzurą przez cały rok!

estyl_BLOG_AB_inne_500x400_2



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *