Pielęgnacja włosów w ciąży – czyli jak dbać o włosy

Ciąża dla wielu kobiet jest okresem ogromnego szczęścia bo przecież pod naszym sercem rozwija się kolejna mała istotka, dzięki której nasze życie odmieni się o 180°. Ciąża to jednak nie tylko pozytywne chwile, to czas gdy w naszym organizmie szaleje burza hormonów. Wpływa ona na nastrój kobiety i na samopoczucie, ale również na ciało i włosy.

Zatem zastanówmy się jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów w ciąży?

pielęgnacja włosów w ciąży

Zdjęcie:tapetus.pl

Wysoki poziom estrogenów powoduje, że włosy w trakcie ciąży pozostają w fazie wzrostu. Co za tym idzie powinny być gęstsze, mocniejsze i bardziej błyszczące. Czy zawsze tak jest? No właśnie niestety nie. Każdy organizm reaguje inaczej na różne czynniki i tak samo jest właśnie z włosami. Tak jak u każdej kobiety ciąża przebiega inaczej, tak samo ta burza hormonów ma inny wpływ na nasze włosy.

W trakcie ciąży może nasilić się przesuszenie włosów lub zupełnie odwrotnie, włosy zaczynają intensywnie się przetłuszczać, a co gorsza wypadać.
Wiem to sama po sobie. Moje dotychczas przesuszone włosy nagle stały się jednym wielkim tłustym futerkiem :/ Dotychczas przyzwyczajona do kąpieli włosów maksymalnie dwa razy w tygodniu musiałam się przerzucić na mycie ich codziennie. A to w moim przypadku jest naprawdę wyczyn. Po drugim trymestrze natomiast wszystko wróciło do normy, a więc ot taką miałam niespodziankę.

Jaka więc powinna być odpowiednia pielęgnacja włosów w ciąży ?

Przede wszystkim powinniśmy się skupić na odpowiedniej diecie. Jak wiadomo racjonalna dieta prowadzi do prawidłowego przebiegu ciąży oraz naszego wyglądu. W okresie ciąży ważne jest, aby spożywać mięso, ryby, jaja. A w codziennej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminę B1, która wzmocni cebulki naszych włosów takich jak makarony, grube kasze czy pieczywo razowe.

dieta w czasie ciąży

 

Tak jak pisałam wyżej u mnie pierwszy trymestr przeszedł pod hasłem „sebum”. Jak pielęgnować włosy w trakcie ciąży gdy się bardzo przetłuszczają? Warto pomyśleć o zmianie produktów pielęgnacyjnych na te, które są odpowiednio przystosowane do włosów przetłuszczających się. Warto również mimo wszystko starać się nie myć włosów codziennie, ale co dwa – trzy dni, w letniej wodzie, bez nadmiernego pocierania skóry głowy, aby nie doprowadzić do nadmiernego wydzielania sebum.
Jeśli natomiast zauważyliście, że Wasze włosy są niczym siano warto pomyśleć o olejkach i produktach typowo nawilżających włosy takich jak np. maski. Pamiętajcie również, że skóra głowy kobiety w ciąży jest bardziej narażona na różnego rodzaju podrażnienia, które wzmocnić mogą produkty głęboko oczyszczające czy przeciwłupieżowe więc lepiej ich unikać.

I na koniec jeden z podstawowych mitów na temat ciąży – farbować czy nie farbować włosy w ciąży ?! 🙂

Nie udowodniono w żadnych badaniach, aby farba przedostawała się do krwiobiegu i miała znaczący wpływ na rozwój dziecka. Jednak warto w ciąży ograniczyć farbowanie do minimum i korzystać z produktów łagodniejszych, gdyż tak jak pisałam wyżej istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnienia.

jak-farbować-włosy-w-ciążyZdjęcie: tescolovesbaby.pl

Pamiętaj też, że często pod koniec ciąży i po porodzie włosy mogą ulec znaczącemu osłabieniu. Czasem zdarza się, że nawet po roku od urodzenia dziecka włosy zaczynają wypadać w zastraszającym tempie. Warto zatem (tak jak poleca mój fryzjer), aby pod koniec ciąży i po urodzeniu dziecka stosować profilaktycznie produkty przeciw wypadaniu włosów.

Hmm, a więc jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja włosów w ciąży? Przede wszystkim powinna:

– być dostosowana do potrzeb włosów, pamiętając o tym, iż na burzę hormonów nasz organizm może zareagować różnie;
– opierać się na delikatnych produktach pielęgnacyjnych, które nie spowodują podrażnienia skóry głowy
– sprawić, że poczujemy się piękne i zadbane 🙂

53,99


6 odpowiedzi na “Pielęgnacja włosów w ciąży – czyli jak dbać o włosy”

 1. Stonava pisze:

  Super, na pewno zacznę się stosować do tych porad, dzięki!

 2. Aborcja.cz pisze:

  Akurat teraz mi się przydadzą, ostatnio zaniedbałam włosy

 3. Aborcja Czechy pisze:

  Na pewno się przyda. Warto dbać o włosy.

 4. Aborcja Czechy pisze:

  Super rady, na pewno z czegoś skorzystam.

 5. Aborcja Czechy pisze:

  Przydatne, trzeba zacząć o siebie dbać 🙂

 6. Klinika Stonava pisze:

  Koniecznie musze o siebie zadbać. Wpis się na pewno przyda 🙂 Dziękuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *