Tonowanie włosów – samodzielna koloryzacja w domu

Tonowanie włosów to ostatnimi czasy bardzo popularna metoda, która nie tylko stosowana jest przez profesjonalistów w salonach fryzjerskich, ale także coraz częściej w domowym zaciszu. Odświeżenie koloru za pomocą tonowania być stosowane w celu subtelnej zmiany koloru lub nadania włosom połysku.

To proces stosunkowo prosty, który bezproblemowo można przeprowadzić w domu. Potrzebujesz jedynie profesjonalnych produktów dopasowanych do koloru Twoich pasm. Bardzo ważnym jest, aby wybierać produkty tonujące odpowiednie dla swojego typu włosów i koloru. 

Uwaga! W przypadku stosowania kosmetyków koloryzujących w domu, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania i unikać stosowania produktu zbyt często lub na zbyt długo, aby uniknąć niepożądanych efektów lub uszkodzenia włosów.

Rodzaje produktów tonujących i ich rola

Wyróżniamy różne sposoby na uzyskanie pożądanego odcienia włosów. Najpopularniejsze z nich ( i najmniej ingerujące w strukturę włosa! ) to tonowanie włosów przy użyciu tonera lub farby semi-permanentnej oraz odżywek i masek koloryzujących.

Produkty tonujące mogą być stosowane do różnych efektów, najważniejsze z nich to:

 • Neutralizacja niepożądanych odcieni – na przykład toner fioletowy może pomóc w zneutralizowaniu żółtych lub pomarańczowych odcieni. A toner zielony może pomóc w zneutralizowaniu czerwonych odcieni.
 • Dodanie połysku – niektóre tonery zawierają składniki, które pomagają wzmocnić połysk włosów, co sprawia, że są one bardziej lśniące i zdrowe, a kolor włosów jest uwydatniony i intensywny.
 • Subtelna zmiana koloru – tonery mogą być stosowane w celu subtelnej zmiany odcienia włosów, na przykład z dodatkiem ciepłych lub chłodnych tonów.

Zobacz także: Tonowanie włosów – porównanie produktów

Tonowanie włosów farbami semi-permanentnymi (półtrwałymi)

Odświeżanie włosów tonerami to dobry sposób na uzyskanie pożądanego odcienia włosów lub korygowanie niepożądanych odcieni. Jednak przed użyciem tonera, należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z instrukcją. Koniecznie postępuj według zaleceń producenta.

Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiedni kolor, który będzie współgrał z Twoimi założeniami. Musisz zdecydować czy potrzebujesz tonera, który pozbędzie się niechcianych odcieni np. Wella Color Touch, takiego, który nada włosom delikatnie innego odcienia np. Montibello Cromatone Meteorites. Chcesz zaszaleć i całkowicie zmienić kolor z tonerami La Riche. Decyzja należy do Ciebie! 🙂

Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią Ci koloryzację tonerami:

 • Zaopatrz się w plastikową miseczkę (unikaj metalowych, ponieważ będą reagować z farbą! ), pędzelek oraz ręczakwiczki, dzięki czemu łatwo i precyzyjnie nałożysz produkt na włosy. Akcesoria do farbowania znajdziesz tutaj: klik.
 • Odpowiednio przygotuj włosy – należy umyć włosy szamponem oczyszczającym i osuszyć je ręcznikiem. Nie nakładaj odżywki ani produktów do stylizacji, gdyż mogą one osłabić działanie tonera.
 • Nałóż toner na pasma, które chcesz odświeżyć – w zależności od wybranego tonera, należy go nałożyć na całe włosy lub tylko na wybrane partie. Pamiętaj o precyzyjnym nałożeniu tonera, aby uniknąć “plam” i nieestetycznego efektu.
 • Pozostaw toner na włosach przez czas zalecony przez producenta – czas pozostawienia tonera na włosach zależy od producenta i odcienia tonera. Przeważnie wynosi od 5 do 20 minut. Należy dokładnie przeczytać załączoną instrukcję, aby uniknąć niepożądanego efektu i uszkodzenia pasm.
 • Dokładnie spłucz toner z włosów– po upływie określonego czasu należy dokładnie spłukać włosy letnią wodą, aż do momentu, gdy woda będzie czysta. Następnie można użyć odżywki aby zmiękczyć włosy, poprawić ich kondycję i ułatwić ich rozczesywanie. Świetne odżywki po koloryzacji znajdziesz tutaj: klik.
41,99
39,99

Szybkie odświeżenie koloru z szamponami, odżywkami i maskami

Najmniej wpływającym na strukturę włosów sposobem na odświeżenie koloru jest stosowanie produktów koloryzujących zawierających pigmenty. Szampony, odżywki, maski – to kolejna popularna metoda, która pozwala na subtelne dopasowanie koloru oraz skuteczne zneutralizowanie niepożądanych odcieni. Te produkty tonujące zawierają pigmenty lub barwniki, które odświeżają i intensyfikują kolor włosów.

Szampony i odżywki tonujące są łatwe w użyciu i można je stosować w domu, co czyni je bardziej dostępnymi i oszczędnymi w porównaniu z wizytą w salonie fryzjerskim. Jednakże ważne jest, aby wybrać produkty odpowiednie dla swojego typu włosów i koloru. A przede wszystkim stosować je zgodnie z instrukcją, aby uniknąć rozczarowania i niechcianych efektów.


Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią Ci tonowanie kosmetykami z pigmentem:

 • Koniecznie zaopatrz się w rękawiczki ochronne – intensywne pigmenty potrafią zabarwić dłonie i paznokcie. Nałóż również pelerynkę ochronną. Znajdziesz ją tutaj: klik.
 • Szampon koloryzujący/neutralizujący niechciane tony: zmocz dobrze włosy. Pierwsze mycie wykonaj szamponem codziennym, natomiast drugie mycie wykonaj szamponem neutralizującym/koloryzującym. Pozostaw produkt na kilka minut. Intensywnie spłucz do uzyskania czystej wody.
 • Odżywka/maska: umyj włosy szamponem oczyszczającym, który otworzy łuski włosów i pozwala na mocniejsze wydobycie pożądanego koloru. Spłucz i odsącz dobrze ręcznikiem. Nie nakładaj odżywki. Rozczesz pasma i podziel na sekcje. Nałóż dokładnie na wybrane pasma lub na całą długość. Wmasuj produkt, zawiń włosy w koczek i pozostaw na kilka-kilkanaście minut, w zależności od zaleceń producenta i oczekiwanych efektów. Spłucz produkt aż do uzyskania czystej wody.
47,99
68,99
61,99
35,99

Wskazówki naszego fryzjera

Zawsze dobieraj kolor odpowiedni do swojego koloru włosów: 1-2 tony w jedną lub drugą stronę.

Tonowanie włosów kosmetykami koloryzującymi to najbezpieczniejsza forma koloryzacji. Nie ingerują mocno w strukturę włosów, dzięki czemu pasma są praktycznie w nienaruszonym stanie, a dzięki odżywkom i maskom zyskają intensywną pielęgnację.

Staraj się stosować tylko sprawdzone i profesjonalne produkty do tonowania pasm, dzięki czemu otrzymasz produkt rekomendowany przed profesjonalistów.

Polecane linie do tonowania pasm: Kemon YoCond, Davines Alchemic, Wella Color Touch, Goldwell Color Revive.

Pamiętaj, aby stosować produkt, które przedłużą efekty każdej koloryzacji. Produkty chroniące kolor znajdziesz tutaj: klik.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tonowaniu włosów? Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu: Tonowanie włosów – co to jest i jakie są rodzaje?

A Ty? Znasz może metody bądź wskazówki odnośnie tonowania włosów, którymi chciałabyś się z nami podzielić? Zapraszamy do aktywnego komentowania! 🙂Jedna odpowiedź do “Tonowanie włosów – samodzielna koloryzacja w domu”

 1. Poznaj tajniki zabiegów nadających kolor! - Blog | Estyl.pl pisze:

  […] do przeczytania naszych pozostałych artykułów, gdzie uzupełnisz swoją wiedzę na temat tonowania włosów i kąpieli koloryzujących. Zaczerpniesz także inspiracji w przypadku koloryzacji wakacyjnej oraz […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *