Pielęgnacja włosów zimą – poznaj nasze sposoby!

Nie ważne, czy nosisz włosy długie, czy krótkie – zima do ciężki czas dla włosów każdej długości. Wahania temperatury, które towarzyszą tej porze roku dostarczają naszym fryzurom nie lada rozrywki. Włosy zimą czują się niczym przerażony turysta na bungee. Suche powietrze w domach i zimno na zewnątrz, sprawiają, że włosy przestają układać się tak, jak dotychczas, nagminnie się puszą, o wiele szybciej się przetłuszczają oraz stają się bardziej suche i łamliwe. Pielęgnacja włosów zimą to nie tylko specjalistyczne kosmetyki do włosów, ale też zwykłe, codzienne nawyki, które, gdy trochę je nagniesz, pomogą uchronić Twoją fryzurę przed skokami temperatury i śmiercią estetyczną w miejscu swojej pracy. Przeczytaj, jak możesz zadbać o swoje włosy podczas chłodnej jesieni i równie srogiej zimy.

A w naszym sklepie...

Zadbaj o swoje włosy zimą!

Pielęgnacja włosów zimą

źródło: wiseowlorganics.com

Włosy w domu i na zewnątrz

Nawet jeśli tego nie lubisz, gdy na zewnątrz ujemna temperatura, koniecznie załóż czapkę. Ciepłe okrycie głowy nie tylko uchroni Cię przed mrozem (pamiętaj, że gro ciepła uchodzi właśnie tą drogą), ale też zabezpieczy cebulki Twoich włosów przed uszkodzeniami. Unikając czapki możesz doprowadzić do przemrożenia swoich włosów, co w konsekwencji powoduje nadmierne wypadnie włosów i osłabienie ich cebulek. Niestety okrycia głowy potęgują często zjawisko elektryzowania się włosów, co skutecznie zniechęca kobiety do noszenia czapek. Zwróć uwagę na to, by Twoje okrycie głowy było raczej szerokie, co zniweluje odkształcenia fryzury. Równie istotny jest materiał, z którego wykonano czapkę – polecam okrycia z materiałów naturalnych i unikanie syntetyków wzmagających puszenie włosów.

Przebywając w domu także możesz zadbać o swoje włosy. Polecam solidne nawilżanie powietrza poprzez nawilżacze z wodą, powieszone na ciepłych kaloryferach. Dodatkowo użyj kilku kropli olejków eterycznych, które nie tylko poprawiają nastrój, ale i stymulują włosy do lepszego wzrostu. Polecam aromaterapię z zużyciem olejków: rozmarynowego, pomarańczowego, czy jałowcowego. Jeśli nie posiadasz parowniczków do nawilżania powietrza użyj zwykłego, mokrego ręcznika, który również nawilży powietrze, zmniejszając kłopoty z elektryzowaniem włosów.

Zimowa pielęgnacja włosów

źródło: styleitsalon.com

Mycie głowy

Czy zimą powinniśmy myć głowę rzadziej, czy częściej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż włosy powinno się myć wówczas, gdy tego wymagają, a my czujemy taką potrzebę. Dotyczy to bez wyjątku każdej z pór roku. Zima ma jednak to do siebie, że włosy przetłuszczają się dość intensywnie z powodu gwałtownych różnic temperatur oraz noszenia ciepłych okryć na głowie. Najlepiej zaopatrzyć się w łagodny szampon do włosów, który z powodzeniem może być używany nawet codziennie oraz szampon oczyszczający, którego użyjesz raz na tydzień, zmywając nim pozostałości ciężkich odżywek oraz środków do stylizacji. Tym sposobem, jak najmniej naruszysz warstwę ochronną swoich włosów, zaś fryzura będzie estetyczna każdego dnia.

Pamiętaj, że zbyt częste oczyszczanie włosów agresywnymi środkami, pozbawia je nawilżenia. Jeśli Twoje włosy nie przetłuszczają się nadmiernie, nawet w zimie, wystarczy mycie włosów, co 2-3 dzień szamponem z siarczanami, dostosowanym do rodzaju swoich włosów. Szampon z dodatkiem SLS-ów możesz rozcieńczać, dzięki czemu produkt ten będzie działał łagodnie, myjąc włosy w sposób delikatny. Ten sposób mycia włosów sprawdzi się zimą.

Polecam stosowanie zimą suchego szamponu, czyli kosmetyku odświeżającego włosy poprzez absorpcję z nich sebum. Suche szampony, stosowane w zimie, mają jeszcze jedną zaletę – potrafią zmniejszyć zjawisko puszenia się włosów i odkształcania fryzury, po zdjęciu czapki. Dzięki temu przedłużysz świeżość włosów, zaś fryzura nie będzie oklapnięta u nasady.

 loreal-professionnel-scalp-pure-resource-szampon-oczyszczajacy-300ml-horz

Loreal Pure Resource – szampon oczyszczający / Kérastase Dermo Calm Vital – szampon do wrażliwej skóry głowy / Alterna Bamboo – suchy szampon

Odżywianie włosów

Prawidła pielęgnacja włosów zimą to również stosowanie odżywek do włosów. Jednak odżywka odżywce nie równa i nie każda poprawi wygląd Twoich włosów w porze zimowej. Włosy zimą potrzebują o wiele więcej dawki nawilżenia, niż latem, gdyż zima to głównie niska wilgotność powietrza. Odżywki ze spłukiwaniem i bez spłukiwania, stosowane zimą powinny uzupełnić ubytki wilgoci spowodowane zbyt gwałtowną różnicą temperatur. Odżywki na zimę powinny być bogate składowo oraz cięższe niż odżywki do letniej pielęgnacji włosów. Oprócz substancji nawilżających odżywki na zimę powinny też zawierać w swym składzie więcej substancji natłuszczających (emolientów). Dzięki temu włosy nabiorą „więcej ciała” i zdrowej  jędrności, staną się bardziej gładkie i elastyczne. Dobieraj odżywkę tak, by nie obciążyć nadmiernie swoich włosów, co często jest metodą prób oraz błędów.

Emolienty, czyli substancje o właściwościach trwale nawilżających skórę lub włosy charakteryzują się dużą zawartością kwasów tłuszczowych, dzięki czemu lepiej zatrzymują wilgoć w łusce włosów. Szukaj w składach odżywek na zimę takich emolientów, jak: estry i alkohole tłuszczowe (np. cetearyl alcohol), oleje roślinne (w tym olej rycynowy), lanolina, które zadbają o odpowiednie odżywienie i nabłyszczenie Twoich włosów. Z kolei parafina, a także  zbyt demonizowane silikony, zapobiegną nadmiernej ucieczce wody z długości włosów, chroniąc je przed uszkodzeniami.

Kérastase mleczko proteinowe Alterna Cavir odzywka nawilżająca Joico K-pak odżywka nawilżająca

Zima to dobry czas, by stosować przed myciem oleje do włosów lub dodawać je do swoich masek pielęgnacyjnych, wzbogacając je w ten sposób. Zimą polecam także korzystanie z sauny do włosów, by nadać włosom elastyczności i więcej nawilżenia. Taki sam zabieg możesz wykonać w domu. Wystarczy ampułka regenerująca włosy plus ręcznik podgrzewany suszarką do włosów – taki zabieg stosowany raz na tydzień pomoże suchym włosom wrócić do formy o wiele szybciej.

 Kuracja intensywnie nawilżająca włosy w olejku John Masters Kérastase Oleo Fusion kuracja odżywcza do włosów suchych Kérastase Chronologiste maska do włosów

Płukanki zakwaszające

Płukanki zakwaszające dodają matowym włosom blasku, potrafią też zmienić pH włosów na bardziej kwaśne. Kwaśne płukanki z cytryny lub octu mają jeszcze jedną wielką zaletę – potrafią domykać rozchylone łuski włosów, co szczególnie istotne w porze zimowej. Jeśli Twoją zmorą jest nieustanne puszenie i elektryzowanie się włosów, postaw na regularne zabiegi zakwaszające włosy. Domknięte i ściśle przylegające do siebie łuski włosów, nie tylko lepiej odbijają światło, dodając włosom blasku, ale też zabezpieczają włosy przed nadmierną ucieczką z nich wody. Polecam gotową płukankę zakwaszającą włosy Cydr Ziołowy John Masters, która jest mieszanką olejków eterycznych, ziół i octu jabłkowego.

Zimna woda

O zaletach zimnej wody stosowanej na skórę czy włosy nie trzeba nikogo przekonywać. Zimna woda, to obok odżywek emolientowych i płukanek zakwaszających, kolejny Twój sojusznik w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i kondycji włosów zimą. Każde mycie włosów, ale dopiero po spłukaniu z nich odżywki pielęgnacyjnej, kończ zimnym strumieniem wody. Woda powinna być wyczuwalnie chłodna, ale nie lodowata. Taki zabieg pomaga łuskom włosów lepiej do siebie  przylegać, włosy też wolniej będą się przetłuszczać i zdecydowanie mniej puszyć. Zimna woda powinna być używana jedynie do ostatniego płukania, nigdy nie myj nią głowy, gdyż wysuszysz i zmatowisz swoje włosy.

Spłukiwanie włosów zimną wodą

źródło:  infoskep.com

Stylizacja włosów

Zima to pora roku, podczas której warto przeprosić się z silikonami do włosów, nawet, gdy preferujesz pielęgnację naturalną. Silikony pełnią doskonałą funkcję ochronną i antystatyczną, zapobiegając ucieczce z wnętrza włosów wilgoci. Odżywki do włosów z silikonami w składzie oraz olejki i sera silikonowe ochronią Twoje włosy zarówno przed wysoką, jak i niską temperaturą, niwelując zjawisko puszenia i łamliwości końcówek włosów. Jeśli nadal obawiasz się silikonów, zastosuj po umyciu ulubioną odżywkę bez spłukiwania lub użyj na końcówki włosów kropelkę oleju kokosowego lub jojoba. Gdy włosy podeschną, a wszystko substancje odżywcze z olejku lub odżywki wnikną głębiej, zastosuj serum silikonowe. Jeśli zachowasz umiar, włosy będą trzymały swoją formę, a ich powierzchnia będzie zabezpieczona optymalnie przed mrozem i suchym, domowym powietrzem.

Kérastase Chroma olejek nawilżająco-ochronny John Masters Organics Odżywka wygładzająca Osis serum wygładzające

Wspomaganie od środka

Pielęgnacja włosów zimą to nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków, ale również prawidłowe odżywianie. Zimowa dieta jest zdecydowanie mniej bogata w witaminy i minerały, niż nasz letni, czy jesienny jadłospis. Świeże owoce warto zastąpić suszonymi, warzywa jadać w formie kiszonek i weków, wprowadzając też do swego menu pełne ziarno oraz orzechy. Jeśli mimo to, cierpisz na kłopoty z włosami, warto zimą i jesienią wprowadzić dodatkową suplementację. Dobre tabletki na włosy z żelazem, cynkiem, czy witaminami B pomogą odbudować zasoby witalne Twego organizmu, wspomagając od wewnątrz walkę o piękne włosy. Jeśli Twoje problemy z włosami są duże, odwiedź lekarza i zbadaj swoje hormony. Ich rozchwianie i zła praca są najczęstszą przyczyną wypadania i osłabienia kondycji włosów.

Zima to pora roku, która wyjątkowo złośliwe daje w kość naszym włosom. Im mroźniejsza, aura za oknem, tym gorzej, bo zbyt gwałtowna zmiana temperatur odbija się negatywnie na naszym wyglądzie, głównie skórze i włosach. Elektryzowanie włosów, puszenie się, łamliwość, nadmierne przetłuszczanie, czy nadwrażliwa skóra głowy, to tylko niektóre z problemów dotykających włosy zimą. Pewne sposoby oraz składniki zawarte w kosmetykach do włosów są w stanie pomóc nam w utrzymaniu naszych fryzur w dobrej formie przez całą zimę i sezon grzewczy. Pamiętajcie więc czego szukać w zimowych produktach do pielęgnacji włosów i jak zabezpieczać włosy przed nadmiernym elektryzowaniem i wysuszaniem w porze zimowej.



10 odpowiedzi na “Pielęgnacja włosów zimą – poznaj nasze sposoby!”

  1. lady nath pisze:

    Ja płuczę czapki, kurtki i pozostały 'zimowy ekwipunek’ w płynie do płukania tkanin i nie mam problemów z elektryzowaniem się włosów 🙂 Pozdrawiam

  2. Aga pisze:

    Jestem blondynką o mocno przesuszonych włosach, raz w tygodniu nakładam na włosy maskę lub olej do tego koniecznie Turban Termalny gadżet który dzięki swoim wkładom żelowym przyjemnie podgrzewa głowę. polecam można go kupić na allegro

  3. Kasek pisze:

    Ja jestem zachwycona produktami ze sklepu pieknewlosyonline

  4. sabinkaduchess pisze:

    Zimą, a szczególnie w takie mrozy włosy mocno się elektryzują, a za chwilę przetłuszczają. Ciężko nad nimi zapanować… Dobrze zaopatrzyć się w czapkę z jakichś naturalnych włókien, bo dzięki temu będą elektryzować się o wiele mniej. Poza tym dobrze jest też wzmacniać włosy jakimś suplementem. Ja stosuję oeparol na włosy i paznocie w tabletkach, bo odżywki i maski śrendio u mnie działały.

  5. Anka pisze:

    U mnie świetnie sprawdza się serum arganowe. Kupiłam je niedawno w zestawie z szamponem w sklepie Royal Moroccan. Świetnie nawilża włosy i wygładza moje puszące się kosmyki.

  6. Iveta pisze:

    Polecam maskę true keratin panaceum na zniszczone włosy.Zawiera keratynę i olejek arganowy.Uzupełnia ubytek keratyny we włosie co w rezultacie pozwala je silnie zregenerować.Efekt działania włosy zdrowe,błyszczące,nie plącza sia i nie elektryzują i wyglądaja na bardzo zadbane.maska jest wydajna i ładnie pachnie.Poczytajcie same pieknewlosyonline.pl True Keratin

  7. Maja pisze:

    Polecę coś pd siebie, coś czego tutaj nie ma. Polecam kosmetyki Wax Pilomax. Bardzo dobra jakość w przystepnej cenie. Do kupienia w aptekach lub na stronie producenta.

  8. sdasds pisze:

    Zawsze na zimę robię zabieg keratynowy, który kiedyś polecił mi mój fryzjer – Amazon Keratin, keratyną winogronową. Włosy są gładkie i jednocześnie bardzo odżywione.

  9. Karolina pisze:

    Polecam sprawdzone kosmetyki Wax Pilomax.

  10. Bożenka pisze:

    Piękne włosy w zasięgu ręki. To możliwe z kosmetykami Wax Pilomax. Odbudowa, nawilżenie, regeneracja, blask…..to wszystko kojarzy mi się z ta marką. Serdecznie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *